Jump to content

Dandie Dinmont Teriyeri


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

dandie-dinmont-teriyeri-nasi-bir-kopektir_646x340.jpg

 

İngiltere ve İskoçya arasında görülen eski bir Teriyer ırkı olan Dandie Dinmont Teriyeri'nin üretiminde İskoç Teriyeri ve Skye Teriyeri kullanılmıştır. Kemirgen bir özelliğe sahip olan köpek ilk zamanlar tavşan, su samur ve porsuk avında kullanılır. İçgüdüleri oldukça güçlüdür.

 

 

Dandie Dinmont Teriyeri fazla yüksek olmasa da uzun bir köpektir. Kafa yapısı oldukça güçlü ve vücudu ile orantılıdır. Alın kısmı çıkıntılı olan köpeğin burnu ise siyah renge sahiptir. Tüyleri ipeksi bir dokuya sahip ve belirgindir. Kürk kısmı ise yumuşak ve sert tüylerden meydana gelir. Renk olarak gri ve hardal olabilir. Hardal renkli Dandie Dinmont Teriyeri yavruyken koyu renkken büyüdükçe kızıllaşır. Gri Dandie Dinmont Teriyeri ise siyah ve ten rengi doğar. Bacak yapısı güçlü ve kaslı olan Dandie Dinmont Teriyerinin boyu 20 ile 28 cm arasında değişir. Dandie Dinmont Teriyeri'nin makas şeklinde kapana dişleri köpeğin boyutuna göre oldukça iridir. Kulakları düşük ve uca doğru sivri bir biçimdedir. Göz rengi genelde eladır.

 

 

Dandie Dinmont Teriyeri eğlenceli, sevgi dolu bir köpektir. Evde beslemek için uygundur. Odukça zeki olan köpek ayrıca korkusuz ve bağımsızıdır. Koruyucu bir yapısı vardır. Yabancılara karşı mesafeli davranır. Çocuklarla arası eğer beraber büyürse iyidir. İki erkek Dandie Dinmont Teriyeri anlaşamayabilir. Diğer ev hayvanları ile de sorun yaşaması muhtemeldir.

 

 

Dandie Dinmont Teriyeri'ni eğitmek çok zor olmasa da inatçı yapıları sebebi ile sorunlar yaşanabilir. Apartman hayatına kolay uyum sağlar. Fazla hareketli olmadığı için küçük bir bahçesi olan evler köpeğin yaşayabileceği en uygun alanlardır.

 

 

Düzenli egzersiz yaptırılması zinde kalması açısından önemlidir. Her gün yürüyüşe çıkarmak fazla enerjisini atması açısından önemlidir. Açık alanda tasmasız bırakılması önerilmez. Çünkü kedilerin peşine takılıp kaçabilir.

 

 

Dandie Dinmont Teriyeri'nin bakımı düzenli bir biçimde yapılmalıdır. Yılda iki kez ölü tüyler temizlenmelidir. Neredeyse hiç tüy dökmeyen bir köpek olan Dandie Dinmont Teriyeri profesyonel tüy bakımı ister.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...