Jump to content

Alman Çoban Köpeği


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

alman-coban-kopegi-nasil-bir-kopektir_646x340.jpg

 

Genel olarak Alman kurdu adı ile bilinen Alman çoban köpeği, dünya üzerinde en çok sahiplenilen köpek cinsidir. Bu kadar çok tercih edilmesinin ilk nedeni karakter yapısıdır. Bir diğer sebep ise fiziksel yapısıdır.

 

 

Alman çoban köpeği yirmiden fazla cinse sahip bir türdür. Türlerin geneli birbirine benzer, arka bacak ve kalça yapısında kısmi değişiklikler görülebilir. Ortalama olarak yarım metre yüksekliğe sahiptirler. Kiloları 20 kilogram ile 40 kilogram arasında değişebilir. Sert hatlı bir yüze ve uzun bir burna sahiptir. Burnu siyah renklidir. Kulakları oldukça uzundur ve üçgensel bir şekle sahiptir. Oldukça güçlü bir çenesi vardır. Bu nedenle ısırışları oldukça kuvvetlidir. Arka bacakları daha kısadır. Boynu uzundur ve boynunu koşarken hız kazanması ve denge sağlaması amacıyla kullanır. Kuyrukları genellikle yere değecek kadar uzundur.

 

 

Karakter açısından oldukça iyi bir köpektir. Çoban köpeği olmasına karşın oldukça sevecen ve sıcak kanlıdır. Her insanla ve her hayvan ile kolaylıkla anlaşabilir. Çok zeki köpeklerdir. Kolayca eğitilebilirler. Kendilerine verilen görevleri her koşulda yaparlar. Ayrıca insanların kişiliklerini de anlayıp öğrenebilirler ve buna göre davranış biçimleri geliştirirler. Örneğin bir çocuğun çocuk olduğunu ve isteklerinin bu nedenle daha farklı olduğunu kolayca anlayabilir ve çocuklarla saatlerce sıkılmadan oynayabilirler. Oldukça sadık bir karaktere sahiptirler. Bu nedenle koruyuculuk özellikleri son derece ön plandadır. Eğitilmedikleri takdirde saldırganlaşma ihtimalleri vardır.

 

 

Alman çoban köpeği genel olarak siyah, kahverengi, sarı ve kızıl renklere sahiptir. Tek renk bir kürke sahip değildir; tüyleri genelde farklı renklerden oluşur. Oldukça tüylü bir cinstir. Az miktarda sürekli tüy dökerler. Ancak mevsimsel değişimlerde, özellikle yaza ve kışa geçerken, ciddi tüy dökerler. Günlük fırçalama ile tüy dökümü kontrol altına alınabilir. Yıl içerisinde iki defa yıkanmaları uygundur.

 

 

Yüksek egzersiz ritmine alışık bir köpektir. Bu nedenle kendisine sıkı egzersiz programlarının uygulanması gerekir. Yeterli miktarda egzersiz yaptırıldığı takdirde apartman dairesinde beslenmesinde herhangi bir sorun yaşanmayacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Alman Çoban Köpeği Bakımı

      Alman kurtlarında özellikle Almanya ve Macaristan gibi bu işi sektör haline getirmiş ülkelerde eğitimlerinin son aşamasını tamamlamış (Schutzhund III) anne ve babalardan olan yavrular daha çok rağbet görmektedir. Unutmayın sizinle 12–14 yılını geçirecek olan dostumuza zekâsı ve huyu, dış görünüşü kadar önemlidir.   Öncelikle eğitimle ilgili sık sık birbiriyle karıştırılan iki önemli kavramı anlamak gerekiyor.   Birincisi davranış problemlerini çözmeye yönelik eğitim biçimidir.   İkincisi

      , Yer: Köpekler

×
×
  • Yeni Oluştur...