Jump to content

İngiliz Oyuncak Teriyeri


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

ingiliz-oyuncak-teriyeri-nasil-bir-kopektir_646x340.jpg

 

Siyah ve kahverengi parlak tüylere sahip oyuncak köpek grubunun bir üyesidir. İngiliz Oyuncak Teriyeri, 25-30 cm büyüklüğünde, 6-8 kilogram ağırlığından oldukça küçük bir köpektir. Bu cinsin en belirgin özelliği mum alevi şeklindeki kulaklarıdır. Oyuncak Manchester Teriyerine çok benzeyen ancak aralarında ince farklılıklar bulunan İngiliz Oyuncak Teriyeri geçmişi 16. yüzyıla uzanan Black ve Tan Terriers cinsinden gelir.

 

 

Daha çok tavşan avı için görevlendirilen İngiliz oyuncak teriyerleri zamanla ev köpeği olarak yerini almıştır. Adından da anlaşılacağı gibi kökeni İngiltere dayanan cins, fare yakalama konusunda ustadır. 1800 yıllarda İngiltere’de artan farelere karşı kullanılan İngiliz oyuncak teriyerleri, bir süre sonra köpeklerin fareleri ne kadar sürede öldürebileceğine dair bahis yarışlarında kullanılmaya başlanmıştır. Bu dönemde oldukça popüler olan bu cins zamanla tür olarak kaybolma tehlikesiyle karşılaşmış olsalar da genlerinin gelişimine ve nüfuslarının artışlarına yönelik çalışmalar sonuç vermiştir.

 

 

Sevgi dolu ve insan ilişkilerini seven İngiliz Oyuncak Teriyeri, sadece bir kişi ile çok güçlü bir bağ kursa da tüm aile üyelerine düşkündür. Yabancıları pek sevmeyen bu cins, kendi bölgelerine yabancı kişileri pek yaklaştırmayı istemezler. Bu açıdan avcı özelliklerinin yanında çok güçlü olmamasıyla birlikte bekçilik özellikleri de bulunur.

 

 

Meraklı bir yapıya sahip olan İngiliz Oyuncak Teriyerlerinin zihinleri sürekli meşgul edilmelidir. Aksi takdirde sıkılarak havlayan ve yıkıcı davranışlara yönelen İngiliz Oyuncak Teriyeri, erken yaşlardan itibaren sosyalleştirilmelidir. Meraklı yapısının yanında bağımsız bir kişiliğe sahip olduğu için eğitiminde tutarlılık çok önemlidir. Bazen dalıp gitmek gibi özellikleri bulunsa temel itaat eğitimleri kolaydır. Eğitimde sert yöntemler olumsuz bir etki yapacağı için ödül gibi olumlu pekiştirme yöntemi kullanılmalıdır. Küçük yaştan itibaren çocuklarla iletişimi iyi tutulmalıdır ancak, çocuklarla ve küçük hayvanlarla iletişiminde denetimli davranılmalıdır.

 

 

Fazla egzersize gereksinim duymayan İngiliz Oyuncak Teriyerinin fiziksel ve zihinsel olarak formda kalması için günlük 20 ile 40 dakikalık bir egzersiz süresi yeterlidir. İyi bir iştaha sahip bu cins özel bir beslenme gereksinimine ihtiyacı bulunmaz. Günlük, iki öğün şeklinde verilecek kuru mamada belirtilen miktar beslenme açısından yeterlidir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...