Jump to content

Bull Teriyer


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

bull-teriyer-nasil-bir-kopektir_646x340.jpg

 

On dokuzuncu yy. başlarında köpek dövüşleri eğlence amaçlı olarak organize edilirdi. Bu dövüşler için bulldog cinsi köpekler kullanılırdı. Bu dövüşlerin devamlılığının sağlanması adına, güçlü bulldog ile kokusuz teriyer türleri çiftleştirildi ve bull teriyer ırkı ortaya çıktı. Bull teriyer, bulldog soyundan geldiğinden kökeni de İngiltere'dir.

 

 

Sürü bekçisi, fare avcısı ve koruma maksatlı kullanılır. Boyları erkek ve dişide 55 cm civarında, kiloları ise 27 kg'dır. Renkleri ise beyaz, siyah, kaplan desenli, kızıl ve açık kahverengi olarak değişir. Cesur ve korkusuz bir karakter yapısına sahiptirler. Eğer kontrollü bakılmazlarsa saldırgan olabilirler. Başına buyruk hareketleri olan ve özellikle evdeki eşyaları kemirme eğilimi bu ırkta dezavantajlardandır. Apartman hayatına çok rahat adapte olabilirler.

 

 

Bull teriyer ırkında kuru mama, konserve mamalar beslenme alternatifleri arasındadır. Yavruluk döneminde, yani 3-6 ay arasında 3 öğün, 6-12 aylık olduklarında 2 öğün ve bir yaşından sonra tek öğün beslenmeleri yeterlidir. Beyaz renk ağırlıklı bir ırk olduğundan alerjik yapıda bir derisi vardır. Bu sebeple beslenmesine özen gösterilmelidir. Özellikle konserve mamalar alerji oluşturma potansiyeline sahiptir. Kilo almaya meyilli olduklarından yemek sonrasında ya da gün içerisindeki egzersizleri ihmal edilmemelidir. Kemik yapıları güçlü olduğundan ekstra takviyelere ihtiyaç duymazlar.

 

 

Bull teriyer köpeklerin tüy uzunluğu kısadır. Tüyler düz ve parlak görüntüdedir. Bu tüy yapısından dolayı haftada iki kez taranması yeterlidir. Tüyleri kısa olduğundan tıraş ihtiyacı yoktur. Ayrıca ayda bir kez yıkanması tavsiye edilir. Yıkanmasında şampuan seçimine dikkat edilmeli ve özellikle hipoalerjenik şampuanlar kullanılmalıdır. Deri problemlerine karşı hassas olup diş bakımı ve kulak temizliğine de özen gösterilmelidir.

 

 

Bull teriyer inatçı karakterlerinden dolayı zor eğitilen ırklardan biridir. Eğitiminde sert davranışlarından kaçınılması, bir yaşına geldiğinde disiplinli bir köpek olmasını sağlayacaktır. Sert davranışlar sergilenmesi, onu daha çok saldırgan ve dik başlı hale getirir. Eğitimde ödül ve sevgi çok önemlidir. Günümüzde koruma eğitimlerine daha çok özen göstererek, kişi ve alan koruma amaçlı kullanılırlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...