Jump to content

Pointer


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

pointer-nasil-bir-kopektir_646x340.jpg

 

Genel olarak vücudunun başından arkasında kalan kısmı Greyhound cisine benzeyen bu köpek oldukça asil bir duruş sergiler. Her zaman dik taşıdığı asil görünümlü başıyla beraber çok gururlu görünür. Kısa ve parlak olan tüyleri sarı, siyah, kahverengi, turuncu gibi renklerde olabilir. Tüm vücudun simetrik ve güçlü yapıda olmasıyla birlikte hatları belirgin ve zariftir.

 

 

Pointerlar çocuklarla çok iyi geçinir ve sahiplerine de çok sadıktır. Zeki, temiz ve enerjik, kibar bir köpektir. Ayrıca Pointer'ın dayanıklılığı da göze çarpan özelliğidir. Yabancılara karşı oldukça mesafelidir ve bir şüpheli sese havlar. Ancak iyi bir bekçi köpeği sayılmazlar. Pointerlar çok iyi bir av köpeği olarak gelişmiştir. Özellikle kuşları avlamada çok güçlü olmasa da diğer canlıları avlamada da oldukça güçlüdürler. Avını fark ettiği anda kusursuz, heykelvari bir duruş sergiler ve kaçmaması için kıpırdamaz. Yavrular bile gördükleri av karşısında işaret anlamı taşıyan bu duruşu sergileyebilirler. Ancak bu köpeklerin avdaki görevleri budur. vurulan avı koşup getirmesi beklenmemelidir. Burunları çok iyi koku alır. Avlarını da genelde bu sayede fark ederler.

 

 

Sadıklığı ile bilinen ve özellikle çocuklarla ilişkileri oldukça güçlü olan bu cins, aile köpeği olarak da görülebilir. Ancak enerjisi fazlasıyla yüksek olan Pointer bahçesiz evlerde, apartman dairelerinde beslenmemelidir. Hareket ihtiyaçları karşılanmadığı zaman evdeki eşyalara zarar verebilirler. Bu köpekler yorulmaz ve enrjileri çok yüksektir. İdeal yaşam alanı bahçedir. Rahatça koşabileceği, hareket edebileceği bir ortamda rahatça yaşayabilirler. Böylece ihtiyaç duyduğu egzersizi yaparken eşyalara zarar vermez ve daha mutlu bir yaşam sürer.

 

 

Tüyleri düz ve kısadır ve bu sayede bakımı çok rahat olur. Fazla tüy dökmedikleri gibi tüylerinin düzenli olarak fırçalanması ve gerektiğide yıkanması yeterlidir. Yıkadıktan sonra havlu, süet gibi parçalarla silinmesi tüylerin yumuşamasını sağlar. Avdan geldikten sonra özellikle parmak araları ve vücudu kontrol edilmelidir.

 

 

Bazı kaynaklara göre avda muhteşem bir şekilde kullanılan bu tür, Greyhound, Bloodhound, Newfoundland, Setter ve Bulldog cinslerinin çifttleşmesiye oluşturuldu. Sonuç olarak da dayanıklı, av yeteneğine sahip, güçlü ve bir o kadar nazik olan bu cins meydana geldi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • German Wirehaired Pointer

   Alman Tel Tüylü Pointer (Drahthaar) sık telsi, su geçirmez bir kürke sahiptir. Tüyleri sık bir alt kürk ile yaklaşık 5 cm uzunluğundadır. Kürkün su geçirmez yapısı aynı zamanda köpeği sık çalı ve dikenlerden de korur. Sakal, sık kaşlar ve bıyıklar yüzün korunması için gereklidir. Boyun güçlü ve zarif; göğüs geniş ve derindir. Dudaklar sıkı, burun kısmı uzun, geniş ve güçlüdür. Gözler koyu renklidir. Çeneler güçlü makas ısırışına sahiptir. Renk kızıl & beyaz, benekli ya da kırçıllı ola

   , Yer: Köpekler

  • German Shorthaired Pointer

   [TABLE=width: 97%, align: center] [TR] [TD]Alman Kısa Tüylü Pointer, zarif başı ile dengeli, atletik ve ince yapılı bir av köpeğidir. Burun kısmı uzun; ancak sivri değildir. Burun kısmının uzunluğu kafa tasının uzunluğuna eşit olmalıdır. İngiliz Pointer'in tersine occipital kemik ya da alın çıkıntısı çok belirgin değildir. Badem şekli gözleri ve burnu kahverengidir. İri bir burun tercih edilir. Geniş kulaklar yukardan konumlu ve başa yapışık taşınır. Dişler makas ısırışı ile kapanır. Kısa, sık

   , Yer: Köpekler

×
×
 • Yeni Oluştur...