Jump to content

Papillon


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

papillon-nasil-bir-kopektir_646x340.jpg

 

Kolay eğitilmesi ile tanınan Papillon, sincap spaniel ve kelebek köpeği olarak da adlandırılır. Kökeninin en az sekiz yüz sene geriye dayandığı düşünülür. Kökeni Avrupa'dır. Rönesans döneminde yapılan çok sayıda tabloda Papillon cinsi köpeğe rastlanılması mümkündür.

 

 

Papillon, oyuncak olarak adlandırılan türe ait bir ırktır. Ortalama 25 santimetre yükseklikte ve ortalama 4 kilogram ağırlığındadır. Sırttan kıvrık gelen ilginç bir kuyruk yapısına sahiptir. Sincap spaniel denmesinin sebebi kuyruk yapısıdır. Dik veya düşük olabilen büyük kulakları vardır. Yüzü hafif çıkıntılıdır. Yüzünde gözler ve kulaklar genelde bir başka renk ile kaplanmış durumdadır. Burnu siyahtır; ancak burnunun olduğu bölge her zaman beyazdır. Arka bacakları ön bacaklarına kıyasla çok az daha kısadır.

 

 

Papillon cinsi köpekler uzun tüylü bir kürke sahiptir. Tüyleri son derece ince telli ve yumuşaktır. Kürkleri beyaz renklidir. Beyaz üzerinde kızıl hariç her renk lekeler olabilir. Orta derecede tüy döker. Günlük olarak fırçalanması gerekir. Yıkanmasına gerek yoktur; ancak istenirse kuru şampuan ile yıkanabilir.

 

 

Tüy bakımı dışında tırnak bakımı ve diş bakımı da oldukça önemlidir. Dişlerinin tartardan korunması için düzenli olarak fırçalanması gerekir. Tırnakları da çok hızlı uzayan bir cinstir. Bu nedenle kesilmesi faydalıdır.

 

 

Papillon cinsi köpeklere karakter açısından bakıldığında ilk etapta çok hareketli olduğu görülecektir. Son derece aktif ve oyuncu bir cinstir. Mutlu ve sevecen bir görüntüsü vardır. Oldukça itaatkar bir yapısı vardır. Çok hırçınlaştığı görülmez. Korumacı bir içgüdüsü vardır. Bundan kaynaklı olarak zaman zaman fazla havladığı görülebilir. Küçük çocuklarla anlaşması biraz zaman alsa da kolay şekilde herkesle iletişim kurabilir. Tuvalet eğitimi dışında diğer tüm eğitimlerinin verilmesi oldukça kolaydır. Hızlı öğrenen bir cinstir.

 

 

Papillon cinsi köpekler evde beslenmeye uygun olarak görülür. Özellikle küçük boyutlu olması bu görüşteki en büyük etkendir. Ancak zaman zaman fazla havlıyor olması apartman dairesinde beslemeyi zorlaştırabilir. En sık görülen rahatsızlık diz kapağı çıkığıdır. Ortalama 13 ile 16 yıl arasında yaşadıkları bilinir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...