Jump to content

İngiliz Springer Spaniel


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

ingiliz-springer-spaniel-nasil-bir-kopektir_646x340.jpg

 

Tüm Spaniel cinsi köpek cinslerinin atası olarak kabul edilen İngiliz Springer Spaniel birinci sınıf bir av köpeği ırkıdır. Orijini İngiltere'dir. İtaatkar ve sadık bir cinstir. Zamanla değişiklik geçirerek av köpeği özelliğini kısmen kaybetmiş olsa da iyi bir eğitimle kolaylıkla av için kullanılabilir.

 

 

Tüm Spaniel cinsleri gibi büyük ve sarkık kulakları ile tanınır. Ön ayakları yere dik arka ayakları ise açılı basar. Bu nedenle ön ayakları daha uzun bir görünüm kazanır. Kafası öne doğru uzundur. Gözleri orta büyüklüktedir. Çene yapısı son derece kuvvetlidir. Dişler birbirine tam olarak kenetlenir. Gövdesinin üst kısmında ve kafada tüyler kısadır. Ancak gövdenin alt kısmında ve bacaklarda oldukça uzun tüyleri vardır.

 

 

İngiliz Springer Spaniel hem uzun hem de kısa tüylere sahiptir. Tüyleri bakım isteyen bir cinstir. Her gün fırçalanması gerekir. Orta derecede tüy dökerler. Mevsimsel değişikliklerde tüy dökme oranında ciddi artış görülebilir. Yıkanması sakıncalı değildir; ancak sık yıkanması derisinin yağ dengesine zarar verebilir. Yılda iki veya üç defa yıkanması uygundur. Ayrıca kuru şampuan ile temizlenmesi de mümkündür.

 

 

Bir av köpeği olması nedeniyle oldukça itaatkar bir cinstir. Bu nedenle kolaylıkla eğitilebilir. Sadıktır. İyi huylu ve sevecendir. Kolaylıkla iletişim kurabilir. Sosyal ve zeki bir köpektir. Su ile oynamayı severler. Fazla oyuncu ve hareketli bir yapıları vardır. Yalnız kalmayı sevmezler. Yalnız bırakıldıklarında çok fazla havlama ve eşyalara zarar verme gibi durumlar görülebilir.

 

 

İngiliz Springer Spaniel cinsi köpekler maksimum seviyede egzersiz yapabilirler. Eğer yeteri kadar egzersiz yaptırılıyorsa apartman dairesinde beslenmesi bir sorun yaratmayacaktır. Yalnız kalma durumu söz konusu ise aynı cinsten bir köpek daha alınması en iyi çözüm yoludur.

 

 

İngiliz Springer Spaniel cinsi köpeklerde bir çeşit öfke sendromu sorunu vardır. Cinsin bütün köpeklerinde görülmez. Bu sendroma sahip köpek aniden öfkelenip saldırganlaşır. Bu esnada sahibinin dahi komutlarını dinlemez. Kısa süren bu nöbetin ardından yarı uykulu ve hatırlamayan bir hale girer. Bu sendrom iki yaşından önce anlaşılamaz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...