Jump to content

Portakal Konservesi


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Lezzetli ve vitamini bol bir meyve türü olan portakal özellikle kış aylarında pek çok hastalığa karşı bağışıklık sisteminin direnç kazanmasında yardımcı olur. İçerdiği bol miktarda C vitamini sayesinde günlük enerji ihtiyacını karşılayarak daha zinde olmayı sağlar. Bu nedenle portakalı her mevsim tüketmekte fayda vardır.

 

 

Portakal sadece kış aylarında taze olarak bulunduğu için her mevsim doğal bir şekilde tüketmek adına birkaç işlemden geçirerek saklamak gerekir. Bu saklama yöntemlerinden en doğal ve sağlıklı olanı ise konserve yapımıdır. Portakal konservesi yöntemi ile portakal besin değerinden ödün vermeden uzun süre boyunca saklandığı için sıkça tercih edilir.

 

 

Portakal konservesi için gerekli olan malzemeler

 

 

1 kg iri ve sert dokulu portakal

1 kg esmer ya da beyaz toz şeker

2 - 3 adet çubuk tarçın

İsteğe bağlı olarak kullanılmak üzere 4-5 adet karanfil tohumu

 

Hazırlanışı

 

 

Portakal konservesi yapımı için iki yöntem bulunur. Bu yöntemlerin birbirlerinden tek farkı portakalın pişip pişmemesidir. Pişmeyen portakal konservesi yapmak oldukça kolay ve kısa sürelidir. Portakallar iyice yıkanır ve kabukları soyulmadan halka şeklinde doğranır. Portakalların çiğ olarak kullanıldığı portakal konservesinde kabuklar soyulmaz. Nedeni ise taze portakalların pişmeden kabuklarıyla beraber daha uzun süre saklanması ve bir bakıma doğal bir salamura malzemesi içerisinde bulunmasıdır. Portakal dilimleri bir gece boyunca şekerle birlikte dinlenmeye bırakılır. Bir gece toz şeker içinde dinlenip şekeri eriten portakallar kavanozlara alınır. Her bir kavanozun içerisine birer adet çubuk tarçın ve isteğe bağlı olarak karanfil atılır.

 

 

Pişirilerek hazırlanan portakal konservesi için ise portakallar kabukları soyulur ve iri küpler halinde doğranır. Doğranmış portakal dilimleri ve şeker derin bir tencereye alınıp 15-20 dakika boyunca kaynatılır. Bu işlem yapılırken portakalların ezilmemesi gerekir. Ezilen portakallar reçel haline dönüşebilir. Bu nedenle iri taneler halinde kıvam aldığı an ocaktan alınıp kavanozlara aktarmak gerekir. Herbir kavanoza birer çubuk tarçın ve karanfil tohumu eklenerek konserve hazır hale getirilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...