Jump to content

Havuç Keklerde Nasıl Kullanılır?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Maydanozgiller familyasına ait bir bitki olan havucun ana vatanı Anadolu'dur. Havuç kış aylarında tüketilen en önemli sebzelerdendir. Yaygın olarak turuncu renge sahip olsa da Hindistan'da üretilen havuçlar kırmızıdır.

 

 

Zeytinyağlı ve etli yemeklerde, turşu, salata, çorba ve pilav yapımında sıkça kullanılan havuç kek yapımı için de tercih edilir. Keklerde kullanılan havucun taze olması gerekir. Taze havuç rendelenerek keke katılır. Sıra olarak ise ana malzemelerden sonra undan önce konması gerekir. Kek yapımında kullanılan malzemelerin oda sıcaklığında olması gerekir. Bu sebeple eğer havuç buzdolabında ise kek yapmaya başlamadan en az 30 dakika önce dışarı çıkarılmalıdır. Havuçlu kek yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer püf nokta ise havuçların kek harcına katılmadan önce olabildiğince kuru olmasıdır. Çünkü ıslak olan havuç kekin dibine çökerek kabarmayı önler. Bunun için yıkandıktan sonra rendelenen havuçlar havlu peçete yayılmış bir kaba alınarak üzerine havlu kağıt kapatılır.

 

 

Havuç keke tek başına katılabileceği gibi başka meyvelerle birlikte de kullanılır. Elma havuç ile en çok yakışan meyvelerin başında gelir. Havuçlu kek yaparken kek harcına kuruyemiş eklendiğinde oldukça lezzetli bir tat meydana gelir. Havuç ile en çok yakışacak kuruyemiş ise ceviz, badem ve fındıktır. Tarçın havuçlu kek yaparken oldukça lezzetli bir alternatif oluşturur. Bunun için en yaygın kullanım şekli havuç, ceviz ve tarçındır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...