Jump to content

Akbaş


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

akbas-nasil-bir-kopektir_646x340.jpg

 

Batı ve iç Anadolu'da yaygın görülen bir ırk olan Akbaş 'çoban köpeği' olarak da anılır. Üretimi hakkında iki yaygın kanı vardır. Bunlardan ilki Pyrenean Mountain Dog, Tatra Mountain Dog, Kuvarsz ve Komondor gibi iri beyaz ırklarla bir akrabalığı olduğu diğeri ise atalarının 3000 yıl önce yaşayan çoban köpeklerine dayandığıdır.

 

 

Akbaş Anadolu'da kullanılan en eski koruma köpeği olmasının getirisiyle koruma özelliği çok yüksek bir köpektir. Tanımadığı kişilere karşı agresif tavırlar sergilediği için genelde bulunduğu evin bahçesine çevreyi görmemesi sağlanır. Bunun için etrafın büyük çitlerle örtülü olması gerekir. Yürüyen ve hareket eden herkese havlar. Eve gelen misafir eğer Akbaşın aşina olduğu birisi ile birlikte eve girerse fazla sorun çıkarmaz. Fakat yine de sevdiği kişiyi kollayıp gözlemeye devam eder. Yaşam alanı için en uygun ortamlar çiftlik evi gibi büyük bahçesi olan mekânlardır. Akbaş apartman yaşamı için pek uygun bir köpek değildir. Temiz ve sessiz bir köpek olsa da kapalı ortamda sıkılır. Hareketli ve aktif bir ırk olmasa da kendi içgüdüsü ile hareket etmeyi sevdiği için de kapalı mekânlar yaşam alanı için önerilmez.

 

 

Akıllı, cesur ve sadık bir köpek ırkıdır. Sahibi olarak benimsediği insanlara ve sorumluluk alanı içerisinde gördüğü hayvanlara karşı koruma içgüdüsü oluşturur. Bu içgüdü yavruyken bile kendini gösterir. Oldukça iyi bir çoban köpeği olan Akbaş tek başına bir koyun sürüsünü hiç dağıtmadan ahıra kadar getirir.

Akbaşların burnu çok iyi koku alır. Bu sayede yeni doğup da annelerini kaybeden kuzuları annelerine kolayca teslim eder. Gelişmiş sezgileri ile acil ve olası tehlikelere karşı havlayarak sahiplerini uyarır. Evcilleşmelerine rağmen çobanlık ve koruyuculuk özelliğini terk etmez.

 

 

Düz beyaz renge sahiptir. Tüy yapısı ise kısadan uzuna doğru çift katlı tüy yapısı ile soğuğa oldukça dayanıklıdır. Yılda iki kez tüy değiştirir. Bu dönemlerde tüylerinin tel bir fırça yardımı ile taranması bakımı açısından oldukça faydalıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Akbaş Özellikleri

   Akbaş köpek Türkiye’nin gururu olan köpek cinslerinden biridir.Tıpkı Sivas Kangalı gibi.Birçok açıdan birbirine benzerlik yaşarlar ikiside oldukça iri yapılı köpeklerden biridir.Bu konumuzda Akbaş Özellikleri, Akbaş bakımı nasıl bir ırktır? sorularının cevapları olacak.   Beyaz renkte oldukça güçlü bir yapısı olan bir çoban köpeği türüdür Akbaş.Soğuğa karşı oldukça dayanıklı olması nedeniyle soğuk iklimde yaşayanlar çok fazla bu ırkı tercih eder.Çok büyük bir kafası ve iri bir çenesi v

   , Yer: Köpekler

  • Ali Akbaş

   1942 yılında Kahramanmaraş’ın Elbistan kazasında doğdu.   İlk ve orta öğrenimini memleketinde ,   Yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde yaptı.   Çeşitli lise ve Yüksek okullarda öğretmenlik ve idarecilik yaptıktan sonra araştırma görevlisi olarak Hacettepe Üniversitesine atandı. Burada, dil üzerinde yüksek lisansını tamamladıktan sonra Türk Dili okutmanlığına geçti ve 1996 yılında meslek hayatında 25 yılını doldurarak emekliye ayrıldı

   , Yer: Şair ve Yazar Biyografileri

  • A.Vahap Akbaş

   1954 yılnda Batman'da doğdu. Batman Lisesi ve İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu. Öğretmen ve yöneticilik yaptı. Halen Çorlu'da öğretmenlik görevini sürdürmektedir. Şiir ve yazıları çeşitli gazete ve dergilerde yayımlandı. Bir süre Yeni Devir gazetesinde kültür-sanat sayfasını yönetti. Şiir ve roman dallarında çeşitli ödüller aldı.   ESERLERİ Efgân, Gül Kıyamı, Kuş Olsun Yüreğim, Dünyayı Kaplayan Ağaç, Mavi Sesli Şiirler, Hüzün Coğrafyası, Bir Şehre Vardım, şairin y

   , Yer: Şair ve Yazar Biyografileri

  • Akbaş Sultan Türbesi

   Sivas Demirciler Mahallesi 8.Sokak’ta bulunan bu türbenin kitabesi günümüze gelememiştir. Yapı üslubundan XIX.yüzyılın başlarında yapıldığı sanılmaktadır.   Türbe kaba yontma taş ve moloz taştan yapılmış, kare planlıdır. Üzerini pandantifli kubbe örtmektedir. Türbenin içerisi doğu cephesindeki bir mazgal pencere ile güney ve batı cephelerindeki dikdörtgen pencere açıklıkları ile aydınlatılmıştır. Türbe girişi batı cephesinin kuzeyinde olup, yekpare taştan ve yuvarlak kemerli mermer sövelidir.

   , Yer: İçanadolu Bölgesi

  • Aydemir Akbaş'tan Porno İtirafı

   32 filmde başrol oynayan oyuncu uzun bir aradan sonra ilk kez yazete.com okuyucularıyla buluştu..   Naime GÜNDÜZ'ün röportajı... twitter.com/NaimeGündüz Türk sinema tarihinde bize ilkleri yaşatan isimleri saymak istesek ilk sırada gelir Aydemir Akbaş… 132 filmde başrol oynamış bir oyuncunun yaşanmışlıkları da haliyle fazla oluyor. Her anısında bir tanıdık isimle ilginç bir macera… İnsan yaşadıkça cebinde anlatacakları, biriktirdikleri dostlukları ve dost kadar iyi düşmanları oluyormuş. Bunun

   , Yer: Magazin

×
×
 • Yeni Oluştur...