Jump to content

Dalmaçyalı


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

dalmacyali-nasil-bir-kopektir_646x340.jpg

 

İlgi çekici bir görüntüye sahip olan Dalmaçyalı siyah beyaz, benekli ve oldukça neşeli bir köpektir. Dalmaçyalı ırkının geçmişi konusunda birçok farklı görüş vardır. Benzer köpek ırklarına eski dönem Mısır rölyefleri ve Helenistik fresklerde rastlanması çok eski bir ırka dayandığına kanıt olarak gösterilir. 1700'lerde ise Dalmaçyalı'ya benzer Bengal Pointer'i diye anılan bir köpek ırkı vardır. Dalmaçyalı çok yönü bir ırk olarak bilinir. Zaman zaman itfaiyecilerin maskotu, askeri bekçi, sirklerde gösteri köpekliği, kemirgen avcısı, av köpeği, çoban köpeği ve koruma köpeği olarak kullanılsa da günümüzde en çok tercih edilen ev köpeklerindendir.

 

 

Dalmaçyalı oldukça duyarlı ve sadık bir köpektir. İnsanlarla iletişimi oldukça iyidir. Bu sebeple insanlarla birlikte olmaya ihtiyaç duyar. Aksi taktirde depresyona girebilir. Bahçe köpeği olarak tercih etmek bu ırk için pek uygun değildir. Dalmaçyalı için en uygun yaşam alanı apartmanlardır. Fakat gün içerisinde yürüyüşe çıkarılması gerekir. Eğer enerjisini atamazsa ev eşyalarına zarar verebilir.

 

 

Dalmaçyalı hafızası çok güçlü bir köpektir. Kötü bir davranışı uzun yıllar geçse dahi unutmaz. Pozitif enerjisi sayesinde çocuklarla çok iyi anlaşır. Fakat hareketli yapısı çok küçük çocuklar için sorun olabilir. Kızdırılmaktan hoşlanmayan Dalmaçyalı yabancı köpeklerle pek anlaşamasa da diğer ev hayvanları ile arası iyidir. Genel olarak erkek Dalmaçyalı diğer erkeklerle anlaşamaz. Sosyalleşme imkanı bulamayan Dalmaçyalı gergin ve çekingen tavırlar sergileyebilir.

 

 

Dalmaçyalı zeki olduğu kadar inatçı bir köpektir. Bunun için sıkı ve disiplinli bir eğitim aşamasından geçmesi gerekir. Doğru yetiştirilmediklerinde saldırgan olabilen Dalmaçyalıların eğitiminde sert metotlar tercih edilmemelidir.

 

 

Dalmaçyalı on beş yavru doğurabilme özelliğine sahiptir. Yavrular genel olarak beyaz renk doğar. Benekler daha sonra ortaya çıkar. Dalmaçyalıların benekleri ne kadar belirgin ve iyi dağılmışsa o kadar değerlidir. Kısa tüylü bir köpek olan Dalmaçyalının tüy yapısı tek tabakalı, çok yumuşak ve düzdür. Yılda iki defaya mahsus olmak üzere tüy döker. Günlük düzenli tarama bakım açısından önemlidir. Köpeklere has kokusu olmayan ve oldukça temiz bir yapıya sahip olan Dalmaçyalılar gerekli durumlarda yıkanmalıdır. Yıkama işlemi ise kuru şampuan uygulanması şeklinde olmalıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Dalmaçyalı Nasıl Beslenir?

   Bir Hollywood filminden sonra popüler olup beslenmeye başlanan bir köpek cinsidir dalmaçyalı. Meraklısı bu köpeği her zaman bilmesine rağmen popülariteleri bu filmle artmıştır. 10-12 yıl yaşayabilirler. Erkek ve dişilerin aralarında kilo farkları yoktur. Her iki tür de ortalama 25 kilo olmaktadır. Genel olarak sırtlarında siyah benekler vardır. Zaman zaman bu benekler kahverengi olabilir. Beneklerin koyuluğuna göre değerleri artmaktadır. En ilginç yanları yavrular doğduklarında bembeyaz olur. Ya

   , Yer: Köpekler

  • 101 Dalmaçyalı

   Dogumevi bekleme salonuna hemsire kosarak girer , ilk sirada oturan adama yaklasarak : "Sizi tebrik ederim, ikiz cocugunuz oldu" der. "Ne tesaduf Minnesota Ikizleri - Basketbol Takimindayim" Bir saat sonra, ayni hemsire yine kosarak gelir,"Mr.Smith" ismini anons eder. Mr.Smith yerinden heyecanla dogrulur,Hemsire ; " Artik ucuz babasisiniz" der.Mr.Smith sasirir ve " Olacak sey degil, ben de 3M sirketinde calisiyorum" der.Hemsire bir daha gorundugunde ucuncu adama ; " Esiniz dorduz dogurdu, k

   , Yer: Fıkralar

×
×
 • Yeni Oluştur...