Jump to content

Minyatür Pinscher


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

minyatur-pinscher-nasil-bir-kopektir_646x340.jpg

 

Kökeni Almanya’ya dayanan Pinscher Almanca'da “terrier” anlamına gelir. Minyatür Pinscher da terrier ırkından doğmuştur. Bu ırk için halk arasında “kucak köpeklerinin kralı” da denir. Boy uzunlukları yarım metre olup ağırlıkları beş kilograma kadar çıkar. Ömürleri on beş yıldır.

 

 

Ön ayakları her zaman dik basan, kendinden emin olan kulakları dik, çeneleri çok güçlü bir köpek ırkıdır. Agresif ve saldırgan yapılarıyla iyi bir bekçi köpeğidir. Vücut renkleri, beyaz ve kızıl siyah olarak değişik renklere sahiptir. Kısa tüylülerdir ve tüy problemleri çok sık görülür. Bu yüzden beslenmesinde gıda seçimi önemlidir. Haftada bir kez fırçalanmaları yeterlidir. Bu köpekler sık yıkanmayı sevmezler. Bu yüzden iki ayda bir yıkanması tüy sağlığı açısından yeterli olacaktır. Dental problemler çok fazla görüldüğü için, veterinerin önereceği fırçalama yöntemiyle fırçalanmasına dikkat edilmelidir.

 

 

Ev ortamında beslenmesi çok uygun olan bir ırktır. Minyatür Pinscher köpekleri eğitimlere kolaylıkla cevap veren bir ırktır. Fakat bu eğitimleri sahibinden alması gereklidir ve tek bir bireyden komut alarak, onu sahibi bilecektir.

 

 

Minyatür Pinscher ırkı köpeklerde diyabet gibi kalıtsal hastalıklar çok sık görülür. Yavruyken sahiplenilen bu ırklarda beslenmesine özen gösterilmediği takdirde hipoglisemi hastalığına yakalanma riski oluştururlar. Ilıman iklim köpeği olduğu için çok soğuk ve ayazda kalmaması gerekir.

 

 

Minyatür Pinscher ırkı köpeklerin beslenmesinde kuru mamaların kullanılması çok önemlidir. Günlük olarak iki öğünde beslenilir. Kendi mamaları dışında ödül amaçlı (çikolata gibi) verilecek besinler karaciğer ve böbreklerinde toksin oluşturacak, bu da sağlığına olumsuz etkiler yaratacaktır. Eklem rahatsızlıklarına karşı hassasiyet gösterdiklerinden çok fazla kilo almamaları gerekir.

 

 

İnsanlara karşı sosyalleşebilmesi için 4-6 aylıkken alacağı kontrol eğitimleri çok önemlidir. Baskın karakterli bir tür olduğundan özellikle tuvalet eğitimi zorlu geçebilir. Bu yüzden tuvalet eğitiminin erken dönemde öğretilmesi gerekir. Çocuklarla ilişkisinin zorlu geçmemesi için onlarla beraber büyütülmesinde fayda vardır. Çünkü çocukların oyun içgüdüsüyle yaklaşacağı hareketler, onda baskın karakteri uyandırabilir ve ısırılabilirler. Bu anlamda çocuklarla ilişkisi açısından problem doğurabilecek bir ırktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...