Jump to content

Cocker Spaniel


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

cocker-spaniel-nasil-bir-kopektir_646x340.jpg

 

Av köpeği olan Cocker Spaniel'ın iki farklı türü vardır. Cinslerden birisi İngiliz Cocker Spaniel'dir diğeri ise Amerikan Cocker Spaniel'dir. Cocker Spaniel cinsi İngiliz Cocker Spaniel'inden türemiştir. Irkın orijini İngiltere olup burada yetiştirilir. Ancak 19. yüzyılda İngiliz Cocker Spaniel cinsi köpekler Amerika'ya götürülmüş ve buradaki yaşam koşullarının farklılığından dolayı çeşitli değişiklik yaşamışlardır. Farkların belirginleşmesi ile Cocker Spaniel cinsi İngiliz ve Amerikan olarak ikiye ayrılmıştır.

 

 

İngiliz Cocker Spaniel

 

 

Uzun kulakları ile ünlüdür. Basık bir kafası vardır. Gözleri oval, burnu öne doğru uzundur. Ağzı birbirine tam olarak oturan bir yapıya sahiptir. Gövdesinin üst kısmı orta uzunlukta tüyler ile kaplı iken alt kısmı ve bacakları çok tüylüdür. Patileri kedi patisini andırır. Tüyleri kahverengi, kızıl ve siyah ile beyaz karışımı şeklinde parçalıdır. Kürkünün düzenli olarak fırçalanması gerekir. Orta derece tüy döken bir cinstir. Karakteristik olarak hareketli, enerjik ve mutlu bir köpek cinsidir. Oyun oynamayı çok sever. Kedilerle ve çocuklarla oldukça iyi anlaşırlar. Sadık ve itaatkar bir cinsdir. Egzersiz konusunda oldukça yüksek limitleri vardır. Yeterince egzersiz yaptırılıyorsa apartman dairesinde yaşaması sorun yaratmayacaktır.

 

 

Amerikan Cocker Spaniel

 

 

Fiziksel özellikleri açısından İngiliz Cocker Spaniel'e oldukça yakındır. Kafaları daha küçük ve kulakları daha kısadır. Ağız yapısı İngiliz ırktaşlarından oldukça farklıdır. Üst dudakları sarkıktır. Gözleri oldukça hassas bir cinstir. Bu nedenle sıklıkla göz hastalıklarına yakalanabilir.Bu nedenle alt dudakları tamamen kapatır. Genelde tek renktirler. Hakim renkler turuncu, kahverengi ve kızıldır. Az rastlanılmasıyla birlikte siyah renkli olanları da vardır. Orta derecede tüy döken bir köpektir. Ayda bir defa yıkanması ve ihtiyaç halinde tüylerinin kısaltılması gerekir. Birkaç gün ara ile fırçalanması da faydalıdır. Karakter açısından ise hiperaktif denebilecek kadar hareketli ve oyuncudur. Sevecen ve cana yakındır. Mutlu bir görüntüye sahiptir. Avcılık yeteneği vardır. İngiliz Cocker Spaniel kadar yüksek egzersiz limitleri yoktur. Egzersiz onun için bir çeşit oyun gibidir. Bu nedenle evde besleme açısından daha yatkındır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • English Cocker Spaniel

      [TABLE=width: 97%, align: center] [TR] [TD]İngiliz Cocker Spaniel, öne doğru çekildiğinde en az burnuna kadar uzanan uzun kulakları ile dikkatli, sağlam ve orta yapılı bir köpektir. Güçlü; fakat hantal değildir. Kafatasının üstü neredeyse burun kısımının üst kısım çizgisine paralledir. Burun kısmının uzunluğu yaklaşık olarak kafa tasıyla aynıdır. Koyu renkli oval gözler sıcak ve zeki ifadelidir. Tüyler orta uzunluktadır. Bacaklar ve vücudun alt kısmı tüylüdür. Burun tüylerin rengine göre siyah

      , Yer: Köpekler

×
×
  • Yeni Oluştur...