Jump to content

Chesapeake Bay Retriever


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

chesapeake-bay-retriever-nasil-bir-kopektir_646x340.jpg

 

Güçlü bir Amerikan köpeği cinsi olan Chesapeake Bay Retriever adını Maryland'de yer alan Chesapeake Koyu'ndan almıştır. Marylanda'de1807 yılında gerçekleşen bir deniz kazasından kurtulan iki köpeğin Retriever cinsi köpeklerle çiftleştirilmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Birçok kişi tarafından av köpeği olarak beslenir. Orta boy sınıfına giren bu köpek apartmanlarda beslenmeye uygun değildir. Chesapeake köpekleri genellikle dışarıda uyumayı severler. Soğuk iklime sahip yerlerde daha rahat yaşarlar. Ancak bakıldığı yerin yakınlarında girebileceği su varsa sıcak iklimlerde de yaşayabilirler.

 

 

Karakter yapısı

 

 

Canlı, neşeli, sevecen bir köpektir. Eğitim hızları yavaş olmasına rağmen itaatkar olmalarının yanında cesur bir karaktere sahip oldukları için eğitimi kolay bir ırktır. Çocuklarla iletişimi iyidir. Evde beslenen kedi var ise onlarla iyi geçinir. Fakat yabancı kedileri kovalama isteğine sahiptir. Genel olarak bağımsız bir karaktere sahiptir. Bu karakteri dolayısı ile otoritesi güçlü biri tarafından sahiplenilmesi iki taraf için de daha sağlıklıdır. Gerekli otoriteyi sağlamak için yumuşak fakat ısrarcı olmak gerekir.

 

 

Görünüş ve Vücut Yapısı

 

 

İyi bir yüzücüdür ve bu özelliği nedeni ile ayakları perdelidir. Derin ve geniş bir göğüs yapısına ve düzgün bir kemik yapısına sahiptir. Kulakları, küçük ve aşağı doğru sarkıktır. Genellikle kahverengi ya da koyu çim renginde tüyleri vardır. Kürkünün su geçirmeyen ve soğuk suya karşı dayanıklılık özelliği vardır. Göz rengi, sarımsı kahverengidir. Diğer retriever cinsi köpeklere göre tüyleri daha kısadır. Avcı yapısından dolayı büyük kuşları taşıyabilmesi için burun uzunluğu ve burun kemeri buna göre şekillenmiştir.

 

 

Bakımı

 

 

Kısa ve hafif dalgalı tüylere sahip olduğundan tüy bakımı kolaydır. Düzenli olarak sık dişli tarakla fırçalanmalıdır. Çok fazla olmamakla birlikte tüy dökerler. Fazla sıklıkta yapılan banyolar, tüylerin soğuk suya karşı dayanıklılığının azalmasına sebep olabilir. Avcı yapısından dolayı düzenli olarak egzersiz yaptırılmalıdır. Uygun eğitimler alınmaz ve yeterli egzersizler yapılmaz ise inatçılık, agresiflik ya da yabancılara karşı aşırı çekingenlik şeklinde davranış bozuklukları oluşabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Chesapeake Bay Retriever

      Temel Özellikleri Canlı, neşeli, avcı olarak coşkulu, eğitilebilir, duygulu ve cesurdur. Bataklıkta avlanabilir, iyi huyludur.   Neler Yapar? Suyu seven bir köpektir. Her türlü avda kulanılabilir. Avı sudan çıkarıp getirebilir. Sudan ya da bataklıktan tüylerinde sadece birkaç damla suyla çıkar. Silkinerek bunları da üzerinden atar.   Kökeni 1807 kışında güvertesinde iki Newfoundland bulunan bir İngiliz gemisi Maryland kıyılarında kayalara çarptı. Gemidekiler kurtuldu ve iki köpek, köpek

      , Yer: Köpekler

×
×
  • Yeni Oluştur...