Jump to content

Pomeranian


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

pomeranian-nasil-bir-kopektir_646x340.jpg

 

Son dönemlerde oldukça popüler hale gelen pom ya da pompom adıyla da bilinen Pomeranian cinsi, kökeni adını aldığı Kuzey Polonya ve Doğu Almanya’da yer alan Pomeranya bölgesine dayanan spitz türü bir köpektir. Küçük boyutu ile dikkat çeken ve süs köpeği olarak bilinen Pomeranianın atası Alman Spitz cinsidir.

 

 

18. yüzyıldan bu yana kraliyet aileleri tarafından popüler hale gelen Pomeranian 2-3,5 kg ağırlığında, 13-28 cm boylarındadır. Pomeranian ırkının genetik özellikleri küçük, dik kulaklı, kulak uçları oval, kafa yapısı ise yuvarlaktır. Oldukça kabarık ve sık tüylere sahip olan cinsin tüyleri çift tabakadan oluşur. Dış katmanının uzun, düz ve sert bir yapısı varken iç katmanı yumuşak, kalın ve kısadır. Düzenli fırçalama ile tüy dökülmesi sorunlarının önüne kolaylıkla geçilebilecek Pomeranianlarda cildin doğal yağ dengesini sağlaması açısından da fırçalama önemlidir. Pomeranianda tüy renkleri oldukça çeşitlilik arz eder. Ancak en çok bilinen renkleri turuncu, siyah, krem ya da beyazdır.

 

 

Oldukça sağlam bir yapıya sahip olan Pomeranian ırkı karakter olarak enerjik ve oyuncu bir yapıya sahiptir. Dost canlısı, neşeli bir cins olmasına rağmen diğer köpek cinsleriyle arasında problemler oluşabilir. Bu sebeple küçük yaşlardan itibaren sosyalleştirilmelidir. Küçük bir cins oldukları için çevresindeki büyük köpekleri tehdit unsuru görerek bu köpeklere saldırmaması açısından sosyalleşmesi oldukça önemlidir. Sahibini çok seven Pomeranianlar çevresindeki değişikliklerin ve yabancıların farkına varan ve aşırı herhangi bir durum karşısında havlayarak uyaran bir cinstir. Bu özelliği ile iyi bir bekçi köpeğidir.

 

 

Eğitimi diğer küçük köpek cinslerine göre daha kolay olan Pomeranian cinsleri zeki olmaları nedeniyle de eğitim sürecine kolaylıkla uyum sağlarlar. Pomerianlarda eğitim agresif ve baskın karakter yapıda olanlarda itaat etmesi açısından önemlidir. Aksi durumda talepkar bir cins olarak sahibinin sözünü dinlememesi gibi bir sorun söz konusu olabilir. Pomeranian cinsleri çocuklarla iyi anlaşabilmesine rağmen küçük çocuklardan küçük ve hassas yapısının zarar görmemesi açısından uzak tutulmalıdır.

 

 

Apartman ortamına kolaylıkla uyum sağlayan Pomeranianlar fazla egzersiz ihtiyacı taşımamaları sebebiyle de kolaylıkla bakılabilecek cinslerdendir. Genel olarak beslenmeleri kuru mama ile belirtilen miktarlarda iki öğün olarak verilmesine rağmen cins yemek konusunda seçici bir yapıya sahiptir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...