Jump to content

Armut Konservesi


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Sonbahar ve özellikle kış aylarında tüketilen armutun mevsimi geçse bile konservesi yapılarak istenilen zamanda tüketilebilir.

 

 

Armut konservesi için öncelikle sonbaharda yetişen, biraz ham ve sert armutlar tercih edilmelidir. Bu tip armutlar pazar, market ya da manavlarda kolayca bulunabilir. Alınan armutların aynı büyüklükte olması görüntü güzelliği açısından önemlidir. İstenen tipte armutlar alındıktan sonra yıkanır. Armutların kabukları tercihe bağlı olarak soyulur. Kabuklu meyvelerin vitaminlerinin çoğu kabuklarında olduğu için konserve yapımında armudun kabukları soyulmadan da kullanılabilir. Ama genelde armut kabukları soyulur ve meyve iki eşit parçaya ayrılır. Ayrılan parçalardaki çekirdeğin bulunduğu yerler temizlenir.

 

 

Diğer armutların temizlenmesi aşamasında bekleyen armutlarda kararma olmaması için limonlu suyun içerisinde beklemeye alınabilir. Eğer limon yoksa armutların bekletilmesi için şekerli suyu da alternatif olarak düşünülebilir.

 

 

Armut konservesi yapımı için şeker şurubu yapılır. Şeker şurubu 1 ölçeğe bir ölçek gelecek şekilde hazırlanır. 1 bardak suya 1 bardak şeker konulur ve pişirilmeye bırakılır. Armut konservesinin hazırlanışındaki püf nokta şeker şurubunun kıvamıdır. Eğer şeker şurubu hafif ya da orta kıvamda olursa konservenin tadı ve kokusu daha belirgin olacaktır.

 

 

Armut konservesi kavanozlara dolduruş biçimine bağlı olarak iki değişik yöntemle yapılabilir.

 

 

1) Sıcak yöntemle doldurma: Armutlar seçilip yıkandıktan sonra istenilen kıvamda kaynayan şeker şurubunun içerisine atılır ve armutlar şeker şurubuyla harmanlanır. Bu şekilde 1-2 dakika şurubun içerisinde armutlar bekletilir. Süzgeç yardımıyla armutlar şeker şurubunun içerisinden alınır ve kavanozların içerisine doldurulur. Hazırlanmış olan şeker şurubu sıcak bir şekilde, kavanozda 2-3 cm boşluk kalacak şekilde armutların üzerine dökülür. Kavanozların ağızları kapatıldıktan sonra yarım kiloluk kavanozlar 20 dakika, bir kiloluk kavanozlar 25 dakika pastörize edilir.

 

 

2) Soğuk yöntemle doldurma: Armutlar soyulup ikiye ayrıldıktan sonra kesilen tarafları kavanozun dibine gelecek şekilde hiçbir işlem uygulanmadan yerleştirilir. Sıcak şeker şurubu kavanozun üzerinde 1-2 cm boşluk kalacak şekilde armutların üzerlerine gelecek gibi dökülür. Bu işlemden sonra kavanoz kapakları kapatılır ve kavanozların litresine bağlı olarak 25-30 dakika pastörize edilir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...