Jump to content

Ergoterapi Mezunları Ne İş Yapar?


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Sağlık alanındaki gelişmelerle birlikte meslek grupları da günden güne artış göstermiş ve bu alanlarda iyi yetişmiş, uzman kişilere ihtiyaç duyulmaya başlamıştır. Ülkemizde yeni bir alan olan ve çok kısa sürede adını duyuran bu bölümlerden biri ergoterapidir.

 

 

Almanya’da yüzyılı aşkın bir geçmişe sahip olan ergoterapi bölümü ülkemizde iki yıldır bulunmaktadır. Sağlık her geçen gün daha çok ihtiyaç duyulan bir sektör haline geldiğinden, üniversitelerde bölüm olarak eğitim verilmeye başlamıştır. Hacettepe Üniversitesi bu bölümün bulunduğu tek devlet üniversitesidir.

 

 

Bu bölüme yerleşmek için ortaöğretim eğitimini tamamlamış ya da yurtdışında eş değer bir eğitim almış kişilerin LYS'den MF-3 puan türüne göre yeterli puan almaları gereklidir. Dört yıllık eğitim süresince aynı zamanda stajlarla, öğrencilere mesleki tecrübeler kazandırılır. Mezun olan öğrenciler ergoterapist unvanıyla mezun olur.

 

 

Ergoterapistler vücut yapısındaki fonksiyonlarında bozukluk görülen kişileri, topluma tekrar kazandırmak amacıyla hastaların çevrelerine ve günlük hayatlarına dair aktiviteler düzenleyen sağlık çalışanlarıdır. Bu anlamda hastalara hem fiziki hem de psikolojik destek vererek günlük aktivitelerini yerine getirme yetisini kazandırırlar. Bir yandan rehabilitasyon hizmeti verdikleri gibi diğer taraftan psikolojik destek vermelerinden dolayı fizik tedavi ve rehabilitasyon alanından daha geniş bir alandır.

 

 

Ergoterapistler aynı zamanda sokak çocukları, şiddet gören kadınlar, yaşlılar veya madde bağımlısı kişiler için de çalışmalar yürütür. Bu anlamda okul, ev, toplum sağlığı merkezleri, çocuk yuvaları, rehabilitasyon merkezleri, hastane, huzurevi ve adli kurumlar gibi özel veya kamu kuruluşlarında çalışabilirler. Hatta gönüllü kuruluşlarda dâhil olmak üzere geniş bir çalışma alanına sahiptir.

 

 

Sadece hasta olan kişilerle değil, sağlıklı kişilerle de çalışabilirler. Örneğin; iş yerlerinde koruyucu rehabilitasyon hizmetlerinde yer alabilirler. Bunun dışında ergoterapi mezunları akademik kariyer de yapabilirler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cok guzel bir bölüm. Gelecegi var gibi gorunuyor ama bana maas acisindan cok da parlak bir bolum gibi gelmiyor. Hobi olarak okunabilir. Dersleri gercekten cok guzel. Is garantisi hicbir bolum icin var denemez ama acikta kalinmaz; fakat cok da yuksek paralar kazanabilecek kisi sayisi az bu meslekte. Fizyoterapistler de hic sevmiyor bu bolumdekileri, islerine ortak cikiyorlar diye :))

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...