Jump to content

Antropolog Nasıl Olunur?


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Antropolog, insan davranışlarını, psikolojisini ve dilini inceler, üzerinde çalışır ve belgeler. Kabaca antropoloji bilimi, insan bilimidir. Eğer insan doğası, psikolojisi, biyolojisi ve tarihi ile ilgileniyorsanız, siz de gerekenleri yaparak bir antropolog olabilirsiniz. Antropologun görevi ‘’İnsan nedir, neden vardır?’’ gibi sorular sormaktır. İnsanlık tarihini işlerler, kültürleri incelerler ve tüm bunları psikoloji yardımıyla açıklarlar.

 

 

Genel Bakış

 

 

Antropoloji, oldukça kapsamlı bir daldır ve neredeyse tüm antropologlar kariyerlerini 4 dala ayırarak şekillendirirler. Bunlar kültürel, dilbilim, biyolojik antropoloji ile arkeolojidir. Antropolog olduğunuzda kendinizi çok çeşitli bir çevrede, bölümde çalışıyor olarak bulabilirsiniz. Ayrıca birçoğu, üniversitelerde araştırma ve öğretme görevi ile de iş bulabilmektedir. Bir diğer çalışma alanı da arkeolojik alanlardaki kazılarda, tüm dünyayı seyahat ederek insan bilime üzerine araştırmalar yapmaktadır.

 

 

Antropoloji İş Tanımı

 

 

İnsanlığı daha iyi anlamak için yapılan çalışma, kayıtlar ve araştırmaların hepsi, antropoloji ile alakalıdır. 4 bölüme ayrılır.

 

 

Kültürel Antropoloji: Geçmiş ve günümüzdeki insan aktiviteleri ve toplum yaşantısını farklı yollardan ele alarak araştırmaktır.

Biyolojik Antropoloji: İnsan formunun ve bu formun zamanla nasıl değiştiğini araştırmaktır.

Dilbilim Antropoloji: İnsan dili, konuşması ve iletişimini çalışmaktır.

Arkeoloji: Yapı ve binaları gözlemlemek, çalışmak ve tüm bunların insanların davranışına olan etkisini araştırmaktır.

 

 

 

Antropolog Olmak İçin Eğitimsel Nitelikler

 

 

Eğer bir antropolog olmayı düşünüyorsanız, kesinlikle kariyerinizin büyük bir bölümünü akademik olarak geçirmeniz gerektiği gerçeğini bir an önce kabullenmelisiniz. Antropolog olmak, özellikle fark yaratan bir tanesi olmak için akademik hayatın basamaklarını tek tek tırmanmalı ve sonunda doktora ile bu dalı bitirmelisiniz.

 

 

Öncelikli olarak,üniversitede insan bilimleri ile alakalı tüm dersler ve yabancı dil notlarınızı, eğitiminizi en üst seviyede tutmalısınız. 4 yıllık eğitimi başarı ile bitirdikten sonra, master yapmalı, doktora ile de fark yaratmalısınız.

 

 

Yapılabilecek en iyi şey, en kısa zamanda ‘’öğretici’’ haline gelmektir. Üniversitede ders vermeye başladıktan sonra, kendi sınıflarınıza sahip olabilir, ardından kendi belgelerinizi, kitap ve tezlerinizi yazmaya başlayabilirsiniz. Genellikle master ya da doktora yaparken de tez ve kendi araştırmalarınızı yayınlama fırsatı elde edebilirsiniz.

 

 

Genel olarak kariyer yollarınız şunlardan ibarettir;

 

 

Arkeolog

Tarihçi

Arşiv ve Tarim Bilimci

Üniversite Eğitimci

Sosyolog

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...