Jump to content

Nar Konservesi


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Kuraklığa dayanıklı olan nar Akdeniz iklimine sahip bölgelerde yetişen bir meyvedir. Nar ağacı Haziran ve Temmuz aylarında kırmızı renkli çiçekler açar. Olgunlaştığında ise bir narın içinde 600 adet meyve tohumu bulunur. Kış meyvesi olan nar taze tüketiminin yanı sıra konserve, reçel ve komposto olarak da tüketilir.

 

 

Konserve yapımında iki yöntem sıklıkla tercih edilir. Bunlarda ilki sterilizasyon yöntemidir. Bu yöntem 100°C'nin üzerinde ısı kullanılarak hazır yemek ve et-balık konservelerinin yapımında kullanılır. Bir diğer konserve hazırlama tekniği ise pastörizasyondur. Bu yöntem 85-100°C arası ısıda mikroorganizmaları zararsız hale getirmek için tercih edilir. Pastörizasyon tekniğinden meyve ve sebze konservesi yapımında yararlanılır. Bu teknik ile meyve içinde zararlı etkisi olan maya ve küf mantarları etkisiz hale getirilebilir.

 

 

Nar Konservesi Nasıl Yapılır?

 

 

Nar tane tane ayıklandıktan sonra kavanozlara doldurulur. Kavanozlar sıkıca kapatılır. Ardından pastörize edilmek üzere derin bir kabın içine ağızları yukarıya gelecek şekilde yerleştirilir. Üzerini 4-5 parmak geçinceye kadar su eklenir ve kaynamaya bırakılır.

 

 

Kabın içindeki su kaynamaya başladıktan 10 dakika sonra ocaktan indirilir. Daha kısa sürede ocaktan indirildiği takdirde ısı kavanozun tamamnına ulaşamayacağından pastörize işlemi tamamlanamaz. Mikroorganizmaların tamamı ölmeyeceğinden zamanla konserve bozulur. Bu nedenle pastörize yapılacak kaptaki suyun kaynatılması kısık ateşte yapılmalıdır.

 

 

Ocaktan indirilen kavanozlar soğumaya bırakılır. Soğutma işlemi kuru bir zemin üzerine kavanozların aralıklı olarak dikey ya da yatay halde dizilmesi ile gerçekleşir. Soğumanın hızlanmasını sağlamak amacıyla dökülen soğuk su kavonozların çatlamasına neden olur.

 

 

Bir gün boyunca kavanozların soğuması beklenir. İyice soğuyan kavanozlar, bir bez yardımıyla temizlendikten sonra kapaklarının içeriye doğru iyice çökük olup olmadığına bakılır. Kapakların içeriye doğru çökmüş olması kavanozların iyi vakum edildiği anlamını taşır. Bu da konservenin pastörize işleminin başarıyla gerçekleştiğinin göstergesidir.

 

 

Kavanozlar güneş ışığına maruz kalmayacakları kokusuz, serin ve rutubetsiz bir yerde saklanmak koşuluyla kaldırılır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...