Jump to content

Ağız Kanserinin Belirtileri Nelerdir?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Ağız Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

 

Ağız kanseri, dudakların üstünde, ağzın içinde, gırtlak, bademcikler veya tükürük bezlerinin arkasında oluşan iltihaplanmanın ve mikropların birikimi neticesi meydana gelen kanser tipidir.

 

Kadınlara kıyasla erkeklerde daha sık görülmekle birlikte 40 yaşın üstündeki bireylerde daha sık karşılaşılan bir hastalıktır. Yoğun alkol tüketimi ile birlikte sigara, en önemli risk etkeni arasında yer almaktadır.

 

Erken teşhis edilmemesi halinde, ameliyat, radyasyon terapisi ve kemoterapiye gerek duyulabilir. 5 yıl boyunca hayatta kalma oranı yüzde 50 olmakla birlikte, nadir de olsa ölümcül vakalar da meydana gelebilir. Tahminlerin netleştirilememesinin en büyük nedeni, belirtilerin net olarak ortaya çıkmamasıdır. Erken teşhis, hastalığın yok edilmesinde çok mühimdir ve teşhis sonrası tedavi de kısa sürelidir.

 

Ağız Kanseri'nin Belirtileri Nelerdir?

Ağız içerisinde veya etrafında beyaz veya kırmızı renkli alanlar dikkati çeker, ağız içerisinde duyarlı, tahriş olmuş, kabarık veya kalınlaşmış tabakaların olması, ağızda veya boğazda tekrarlayan ve devamlı hale gelen aşırı kanamalar, seste boğukluk veya boğazda oluşan yutkunamama hissi, çiğneme ve yutkunma sorunu, dil ve çene hareketlerinde aşırı zorlanma, yine dil ve çenede uyuşukluk, his kaybı, alt ve üst çenede oluşan şişlikler belli başlı belirtiler arasında yer almaktadır.

 

Ağız kanseri lezyonları başlangıç aşamasında ağrısızdır, kanser ilerleyen dönemlerde hızlanarak sağlıklı ağız dokularında harabiyet oluşturdukça ağrı şikayeti de artmaya ve şiddetlenmeye başlar. Kişinin kendine bir teşhis koyması güç olabilir. Basit bir iltihap ya da ağrı olarak nitelendirebilir. Dolayısıyla tertipli olarak diş doktoru kontrolleri son derece önemlidir. Ağız kanserlerinin sebebi tam olarak bilinemez . Tütün ürünleri, alkol ve bazı besinlerde bulunmakta olan karsinojen maddeler ve şiddetli güneş ışığı altında kalma gibi etkenlerin, ağız kanseri riskini arttırdığı bilinmektedir. Genetik bir hastalık olarak da nitelendirilebilir fakat bu durum istisna olarak kabul edilir.

 

Hastalık nasıl tedavi edilir.

Teşhis konulduktan sonra, ağız cerrahı ve diş doktorları, her bir hastanın ihtiyaçlarına, bünyesine ideal bir tedavi planı ve yöntemi geliştirir. Genellikle ameliyat ideal görülmektedir, akabinde radyasyon ve kemoterapi işlemleri uygulanır. Bu terapilerin ağızda yaratabileceği değişikliklere ve aşina olan ve alanında uzman bir diş hekimine başvurmak dikkat edilecek hususlar arasında yer alır. Şeker veya nişasta içeren ürünleri her tüketişinizde, plaktaki bakteriler 20 dakika veya daha fazla bir sürede dişlerinizi aşındıran ve tahrip eden asitleri meydana getirmektedir. Diş minenizin gördüğü zararı ve tahribatı azaltmak için besin lokmaları ve tüketilen içeceklerin sayısını veya arasını sınırlamanız gerekir. Bir şeyler atıştırırken peynir, çiğ sebze, sade yoğurt veya meyve gibi besleyici gıdalar öncelikle tercih edilecek besin maddeleri arasında yer alır.

 

Radyasyon terapisi: radyasyon terapisi, pekçok insanda ağızda tahriş, ağız kuruluğu, yutkunma güçlüğü ve tat değişikliklerine sebep olabilir. Bundan başka, radyasyon diş çürüklerini de aşırı derecede arttırır, dolayısıyla bilhassa radyasyon tedavisi aşamasında dişleriniz, diş etleriniz, ağız ve gırtlağınıza bundan başka itina göstermeniz lazımdır. Radyasyon tedavisi sorunlarında ve daha sonra karşılaşabileceğiniz ağız problemlerinizi kanser uzmanınız ve diş doktorunuza tertipli olarak bildirdirmeniz lazımdır. Radyasyon tedavisi zararlı gibi görünebilir fakat lazım tedbirleri aldıktan ve kontrolleri sağladığınız sürece hiçbir sıkıntı yaşamazsınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...