Jump to content

Futbol Nasıl Öğrenilir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Bazı yetenekler doğrultusunda doğru eğitim süreçlerinin geçirilmesi ile birlikte öğrenilebilen ve geliştirilebilen sporlardan futbolda profesyonel eğitimcilerden küçük yaşlardan itibaren eğitim almak oldukça önemlidir.

 

 

Futbol öğrenmek için en uygun yaş 6-10 yaş aralığıdır. Bu yaş grubunda olan çocuklar profesyonel futbol takımlarının futbol okullarında veya spor okullarında futbolu öğrenmeye yönelik eğitim almaya başlayabilir. Futbolun öğrenirken ilk olarak top kontrolü ve topla koşu gibi temel hareketler öğretilir.

 

 

Top tekniği ve topu koruma futbolda çok önemlidir. Bu nedenle ilk olarak top ile koşu, temel paslar ve şut antrenmanları yapılır. Bununla birlikte düzenli bir koşu grafiğinin elde edilmesi gerekir. Kondisyon ve koşu hızı futbolda vazgeçilmez bir unsurdur. Top çalışmalarının yanında yapılan düz koşular ve diğer aerobik çalışmaları topsuz çalışmalarda yapılır.

 

 

Top kontrolünün sağlanması ve koşu dayanıklığının elde edilmesinin ardından güç ve hamle yeteneği ilerleyen bölümlerde futbol öğrenmek isteyen kişilere öğretilir. Bunun için doğru teknik ve taktik bilgisinin sahaya yansıtılması amaçlanır. Futbol antrenörleri her oyuncunun yeteneğine göre o oyuncuları belirli mevkilere yönlendirir. Örneğin; sol ayağını iyi kullanan ve hızlı koşan bir oyuncu sağ bek pozisyonunda oynatılabilir. Bunun yanında boyu uzun ve fiziksel olarak iyi özelliklere sahip olan oyuncular defans mevkisinde görev alabilir. Bu gibi durumlar oyun içerisinde taktiksel yeteneğe ve dizilişe göre belirlenir.

 

 

Futbolda başarılı olmak için sürekli olarak top çalışmaları yapmak gerekir. Şut antremanları, serbest vuruş çalışmaları, duran top organizasyonları takım halinde çalışılır. Bu organizasyonlar takımın taktiksel oyun stratejisi açısından oldukça önemlidir. Futbolcular bireysel çalışmalarının yanında takım ile birlikte çalışarak da kendilerini geliştirebilir ve yeni bilgiler öğrenebilir.

 

 

Futbolda taktik disiplin ve oyun zekası da oldukça önemlidir. Bunun için oyunculara gerektiği durumlarda teorik bilgiler de verilebilir. Ofsayt taktiği başta olmak üzere çeşitli hücum organizasyonları örneklerle oyunculara uygulamalı olarak gösterilebilir.

 

 

Kaleci olmak isteyen kişilerin pozisyon ve çalışmaları kaleci antrenörleri tarafından ayrı olarak yapılır. Oyuncuların reflekslerini geliştirmeye yönelik teknikler, kalecilere bireysel olarak öğretilir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...