Jump to content

Guguk Kuşu


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

guguk-kusu-nasil-bir-kustur_646x340.jpg

 

Sivri ve uzun kanatlı, uzun kuyruklu, iyi uçucu guguk kuşu, gugukgiller familyasından sayılan ve guguksular takımına dahil olan kuşlardan birisidir. Göçmen kuşlardan sayılır. Hoş sesi nedeniyle guguk adını almıştır. Guguk kuşları yumurtalarını başka yuvalara yapmaları nedeniyle de ilginç kuşlar arasında yer alır. 130'dan fazla türü bulunan bu kuş yumurta asalağı olarak da bilinir.

 

 

Guguk Kuşunun Özellikleri Nelerdir?

 

 

Guguk kuşlarının renkleri genellikle yaşadıkları ortamın özelliklerine uyumludur ve bu nedenle kolay kolay fark edilmezler. Kolay görünmemelerine rağmen bıktırıcı sesleriyle kendilerini çabucak belli ederler. Çoğu guguk kuşu kahverengi olup beyazımtırak göğüsleri çizgilidir. Atmacaya benzeyen guguk kuşları da bulunur. Tırmanıcı ayakları olan guguk kuşunun iki parmağı önde iki parmağı daha geridedir. Guguk kuşları çoğunlukla böceklerle ya da tırtıllarla beslenirler. Bu nedenle faydalı sayılan kuşlar arasında yer alır. Guguk kuşlarının yerde yaşayan türleri ise genellikle kertenkele, yılan, kuş ve küçük kemirgenlerle beslenir.

 

 

Guguk Kuşları Nerelerde Yaşar?

 

 

Guguk kuşları yaşam alanı olarak ormanları tercih eder. Seyrek ağaçlı ormanlar ve dağ yamaçları guguk kuşlarının diğer yaşam alanları arasında yer alır. Guguk kuşu aynı zamanda göçmen kuş olarak bilinir. Bazı türleri eş bulmak ve yumurtlamak için kilometrelerce yol katederler. Bu nedenle göçmen kuşlar arasındadır.

 

 

Guguk Kuşları Nasıl Ürer?

 

 

Guguk kuşunun yaklaşık 47 türü yumurta asalağı olarak bilinir ve yumurtalarını yabancı kuşların yuvalarına bırakır. Dişi guguk kuşu bir süre gözüne kestirdiği kuşun yuvasını gözler ve kuş yuvadan ayrıldıktan kısa bir süre sonra yumurtalarından birini kuşun yuvasına bırakır ve kuşun bir yumurtasını yer. Guguk kuşunun koyduğu yumurta diğer yumurtalardan 12 gün önce çatlar ve yavru guguk kuşu dışarı çıkar. İlk 4 gün boyunca gözleri açılmayan guguk kuşu diğer yumurtaları yuvadan atar. 3 hafta sonra ise üvey annesinden daha iri bir hale gelir. 6 hafta sonra ise yuvayı dağıtarak kendine eş bulmaya çıkar. Guguk kuşlarının yumurtalarını kabul eden kuşlar ise sınırlı sayıdadır. Çoğu kuş guguk kuşunun yumurtasını kabul etmez. Guguk kuşu yumurtalarını koyduktan sonra ise kısa bir süre yuvayı izler ve yuvanın dağılması sonucu yumurtalarını yuvadan geri alır.

 

 

Guguk Kuşları Nasıl Avlanır?

 

 

Koruma altında olan kuşlardan olduğu için avlanmaları kanunen yasaktır. Ekonomik değerlerinin yüksek olması ise yasa dışı avcılıklara yol açar. Guguk kuşlarının avları ise kuşların büyük olmaları nedeniyle tüfekler yardımıyla yapılır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...