Jump to content

Hava Kirliliği Nasıl Önlenir?


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Sanayi Devrimi ile birlikte teknolojinin gelişmesi ve birçok makinenin yakıtla çalışması hava kirliliğini ortaya çıkarmıştır. Atmosfere gönderilen karbondioksit, kükürt ve karbonmonoksit gibi gazlar ozon tabakasına zarar verir ve dünyanın geleceğini etkiler.

 

 

Hava kirliliğinin ortaya çıkmasına birçok unsur etki eder. Bu durumu önlemek için öncelikli olarak hava kirliliklerinin nedeni ortaya çıkarılmalıdır. Dünya genelinde hava kirliliğinin nedenleri şunlardır:

 

 

Kullanılan yakıtların kalitesiz olması,

Araç sayısının artması ve fazla egzoz kullanımı,

Isınmak için kullanılan araçların (soba, kalorifer) sistemlerinin bakımının yapılmaması,

Doğal nedenlerle ortaya çıkan olumsuz hava şartları.

Bu nedenlerin ortaya çıkarılmasının ardından hava kirliliğinin önlenmesi için çeşitli çalışmalar ve ürünler yapılabilir. İnsanların bu konuda bilinçlenmesini sağlamak ve hava kirliliğini önlenme yöntemlerinin yaygınlaştırılması hava kirliliğinin önüne geçilmesine ciddi oranda katkı sağlar.

 

 

Hava kirliliğinin önlenebilmesi için ilk olarak sanayi tesislerinde kullanılan yakıtların kalitesinin artırılması ve bu fabrikaların bacalarına filtre takılmasıdır. Sanayi kuruluşlarının çoğalması ile birlikte son dönemlerde yeşil alanlar imha edilir. Bu alanlara çeşitli fabrikalar yapılır. Bu kuruluşların işletilmesi esnasında düzenli bir şekilde yakıt kontrolü yapılması ve zararlı atıkların çevreye salınımının önlenmesi hava kirliliğinin önüne geçilmesini sağlar.

 

 

Evlerde kullanılan ısıtma sistemlerinin baca ve diğer düzeneklerinin düzenli bir şekilde kontrol edilmesi ve temizlenmesi de hava kirliliğinin önlenmesi için oldukça önemlidir. Baca sistemi içerisinde bulunan toz, kir ve yakıt artığı, kullanılan yakıtlar kaliteli olsa bile atmosfere zararlı gazların gönderilmesine yol açar.

 

 

Fabrikalarda ve yerleşim yerlerinde yakıt olarak fosil kaynaklar yerine yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının artırılması da hava kirliliğinin uzun vadede önlenmesini sağlar.

 

 

Bireysel araçların yerine toplu taşıma araçlarının daha fazla tercih edilmesi gerekir. Bu sayede trafikte bulunan araç sayısı azalır ve bunun doğal bir sonucu olarak atmosfere daha az karbondioksit gönderilir.

 

 

Ormanların sayısının artırılması, çorak arazilerin ağaçlandırılması oksijen üretimini sağlayacağı için genel olarak daha temiz bir havaya sahip olunmasını sağlar. İmar planlarında ve şehirleşmede bu duruma dikkat edilmelidir.

 

 

Soba ve diğer ısıtma sistemlerinin yerine merkezi ve doğalgaz ısıtma sistemlerinin yaygınlaştırılması da bir diğer hava kirliliği önleme yöntemi olarak uygulanabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...