Jump to content

Güney Amerika Kıtası Trenle Nasıl Gezilir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

İlginç ve değişik ülkelere ev sahipliği yapan Güney Amerika kıtasının genelinde seyahat etmek için tren yolları kullanılabilir. Birçok şehre tren ile gitmek mümkündür.

 

 

Arjantin, Uruguay, Brezilya, Peru gibi dünyanın en otantik ülkeleri arasında gösterilen ülkeler ve onların ilgi çekici şehirleri Güney Amerika kıtasında bulunur. Bu kıtada trenle yolculuk yapmak isteyen gezginler ise belirli rotaları kullanabilirler. Daha çok başkentlerin ve kıyı şehirler ile liman kentlerinin görülmek istendiği kıtada, tarihi alanların yakınlarından geçen tren yolları da bulunur.

 

 

Kıtanın kuzey bölgelerinden güney bölgelerine doğru inilmek istendiğinde 2015 itibariyle tadilat aşamasında olan tren yolları ile karşılaşılabilir. Yakın zamanda yeniden faal olacak olan Caracas - Santarem tren yolu, Venezuela ile Brezilya'yı birbirine bağlar. Aynı şekilde Kolombiya ile Ekvator ülkeleri arasındaki hatların da yakın zamanda tamamlanması gündemdedir.

 

 

Kıtanın en aktif tren yolları ise Peru, Bolivya ve Arjantin arasında yer alır. Peru'nun liman kenti olan Lima üzerinden pek çok Peru şehrine Şili sınırındaki Arica kentine ve Bolivya kentlerine ulaşım mümkündür. Bolivya'nın büyük kentlerinden birisi olan Santa Cruz kıtada merkez bir şehir olma özelliği taşıdığı için pek çok tren hattının burada buluştuğu da söylenebilir.

 

 

Bolivya'nın Santa Cruz kentinden Brezilya'nın Santa Fe do Sul kentine trenle ulaşım gerçekleştirilebilir ve Brezilya kentleri bu şekilde gezilebilir. Benzer bir şekilde çıkış noktası aynı olmak üzere Arjantin ülkesinin Cordoba kentine trenle seyahat de mümkündür. Bu şekilde kıtanın güney bölgeleri de gezilebilir. Üstelik büyük bir liman kenti olan Bounes Aires'e de Cordobo'dan varış sağlanabilir.

 

 

Kıtanın doğu bölgeleri adına Brezilya ülkesi ziyaret edilmek istenebilir. Brezilya içinde çok fazla bağlantılı sefer olmasa da liman kenti Sao Luis'ten Carajas kentine ulaşım da sağlanabilir.

 

 

Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 

 

Güney Amerika kıtası Avrupa gibi tren yolları konusunda fazla gelişmiş bir kıta değildir.

Seyahate çıkılmadan önce aktif çalışan rayların haritasına mutlaka bakılmalıdır.

Güney Amerika kıtası vize yönünden muaf ülkelerden oluşur. Aynı zamanda tren bileti ücretleri de düşüktür.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...