Jump to content

Nasıl Sumo Güreşçisi Olunur?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Genellikle sporcularının giyim tarzı ile dikkat çeken ve güçlü vücutlu kişilerden oluşan sumo güreşi, ring üzerinde gerçekleşir. Sporcuların birbirlerini ring çemberinden uzaklaştırmaya çalışmasıyla ya da rakip güreşçiyi yerde tuş etme yöntemiyle bilinir. Bu bağlamda, sumo güreşçisi olmak için gereken etmenler kısaca şu şekildedir:

 

 

Öncelikli olarak Japonya'da kültürel etmenlerden dolayı sumo güreşçi olma imkanı, kadınlara tanınmaz. Japonya dışındaki ülkelerdeki kadınlar, bu spora rahatlıkla başlayabilir.

Uluslararası tanımlanan genel düzenlemelerde, sporcunun 15 yaşının üstende olması gerekir.

Kilo konusunda hiçbir kısıtlma bulunmamaktadır. Genellikle güreşçi ne kadar kalıplı ise kulüpler tarafından o kadar çok tercih edilen konumundadır. Rakibi yere sermek için en önemli etmen ise kilodur.

Kilo konusunda bir kısıtlama olmaması aslında maksimum ve minimum aralığının bulunmaması anlamına gelir. Bu konuda güreşçilerin sağlam, dengeli ve bunun yanı sıra sağlıklı olmaları gerekir. Kilonun, kas kütlesiyle beraber güçlü omuz bölgesi kas gurubu ile dengeli bacaklar vasitasıyla kontrolü ve verimli kullanılması en önemli etmenlerden birisidir. Sumo güreşçileri bu düzeye kendilerini eriştirebilmek için her gün antrenman yaparlar.

Sumo güreşçileri her antrenmana ya da maçlara özel giyim modeliyle çıkarlar. Bunun için bu giyim koşulunu sağlayabilme konusunda bu spora başlayacak olan sumo güreşçisi adaylarının, kendilerini bulundukları konum itibariyle rahat hissetmesi gerekir. Bu giyim tarzı peştemalden oluşan bir alt grup kıyafet ile Edo-Era Samurai Atkuyruğu denilen saç bağlama üst grup kıyafetten oluşur.

Eğer sumo güreşi okullarıyla bu spora başlanıyorsa, sporcuların her sabah saat 5’te kalkarak antrenman yapmaları gerekir. Antreman öğlen 12’ye kadar sürer. Belli bir yemek saati olmayıp, sadece antrenman arasında oluşan boşluklarda sporcular beslenme gereksinimlerini karşılar. Bu özel güreş okullarında, programın ağırlığına yenik düşen sporcular her an okuldan atılma riskiyle bu sporu idam ettirirler. Bu gelişme yöntemi genellikle Japonya'da olup, en önemli güreşçiler bu programlar vasıtasıyla ortaya çıkar.

Göğüs kafesinin sertleşmesi ve sağlamlaşması için sporcular ağaç ya da sert materyallere göğüslerini vurarak güçlendirir. Göğüs bölgesinde oluşan herhangi bir yaralanma ya da çizikler sporcu tarafından, çok değerli olarak kabul edilir.

Sporcu kendisini bulunduğu ülkede yenilmezlik unvanına kadar geliştirmiş ise bu işin başladığı yere, Japonyo’ya gidip, kendisini ve ülkesini temsil edebilir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

 • Benzer Konular

  • Hıdırellez de Neler Yapılır Nasıl Dua Edilir

   Dünyada 6 Mayıs bereket bolluk sağlık talih kısmet şifa uğur ve mutluluk gibi sayısız dileklerın kabul edildiği gün olarak kabul edildiği gündür.     Hızır ve İlyas peygamberler her yıl 5 Mayısı 6 Mayısa bağlayan gece buluşup doğaya can vermek üzere sözleşmişler. Onlar tüm gece boyunca gezerler.     Gül ağaçlarına asılan veya suya bırakılan dilekleri toplarlar. Eğer sizinde dilekleriniz bulunursa bugün yerine gelir.Bakalım kimin ne dilekleri var kimin dilekleri kabul olacak.     Hızır v

   , Yer: Dilek Duaları

  • Soru: Niyet ve Dilek Defteri Nasıl Yazılır?

   Merhaba, niyetlerimizi ve dileklerimizi yazacağımız defter nasıl olmalı, ne tür cümleler yazılmalı, her gün bunu tekrar etmelimiyiz vs vs .. bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi !!   Bu konulara yeni merak sarmış biri olarak bunun tüm inceliklerini öğrenmek adına destek almak istiyorum 😊

   , Yer: Sorular

  • Annem kilisede mum yaktı negatif etkisini yaşadık nasıl bozabiliriz

   Bundan yıllar önce küçük bir şehirde yaşıyorduk, mutsuz değildik, iyi kötü yaşayıp gidiyorduk. Annem İstanbul'a gelmeyi çok istiyordu, orada evimiz de vardı, babamı da ikna etmişti ama tayinini Istanbul'a çıkaramıyordu. Birinin tavsiyesiyle adaların birinde bir kilisede mum yakıp İstanbul'a gelmeyi dilemiş. O kilisede mum yakıp dua eden herkesin dileğinin gerçek olduğunu duymuş. İstanbul'a geldik. Ama İstanbul'da hayatımız çok kötü gitti. Etrafımızdaki herkes okul hayatında iş hayatında normal y

   , Yer: Gizli İlim Uygulamaları

  • Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir?..

   Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir? İstiridye mantarı nedir? Bilimsel ismi “Pleurotus ostreatus” olan ve kavak mantarı olarak da bilinen bu lezzetli mantar türü, ilk olarak Almanya’da I. Dünya Savaşı sırasında geçim sağlamak amacıyla ekildi. O tarihten itibaren istiridye mantarına gösterilen ilgi artmış, lezzeti ve görüntüsüyle dünya çapında ticari bir besin olarak kendisini kabul ettirdi. Japon, Kore ve Çin mutfaklarında hatırı sayılır bir

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

×
×
 • Yeni Oluştur...