Jump to content

Ciklet Balığı


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

ciklet-baligi-nasil-bir-baliktir_646x340.jpg

 

Kökeni Amerika, Afrika ve Asya kıtasına dayanan ciklet balığı çok geniş bir popülasyona sahip olan bir balık türüdür. Literatürlere levrekgiller ailesi olarak geçmiştir. Halk arasında “çiklet” olarak da bilinir. Birçok renk çeşidine sahip olmaları, kolay çoğalmaları nedeniyle balık beslemeyi sevenler açısından tercih sebebidir.

 

 

Korumacı özelliğe sahip olan ciklet balıklarının aynı türle bakılması gerekir. 140 binden fazla türü olmasına rağmen en fazla yedi çeşidi bilinir. Bunlar; sarı prenses, ahli, imparator, zebra, yunus, melek balığı, discus türleridir. Akvaryumlarda bakılan en yaygın türleri yunus, zebra ve sarı prensestir.

 

 

Cikletler hem otçul hem de etçil balıklardır. Türlerine göre beslenmeleri farklılık gösterir. Granüllü yemlerle beslendikleri gibi etçil türleri için canlı yemler (beyaz kurtlar, su pireleri vs.) kullanılır. Ev ortamında bakılırken hafta da bir kez haşlanmış ıspanakla da balıklar beslenebilir. Ciklet balığı bakımı için derin akvaryumlar kullanılması gerekir. Örneğin 10 ciklet balığı için 120, 60 ve 50 cm uzunluğunda akvaryumlar tercih edilebilir. Suyun ph’ı 8,5-9.2 arasında olmalıdır. Ortam ısısının da 27°C olmasına özen gösterilmelidir.

 

 

Ciklet balıklarının üremesinde dişi ve erkeğin yalnız olması gerekir. Dişiler ortama yumurtalarını bırakır ve erkekler de bu yumurtaları alarak döller. Ardından dişiler ağızlarına alıp, kuluçkaya yatarlar. Yavrular iki hafta içerisinde çıkmaya başlar. Üreme bitene kadar hem dişiye hem de yavrulara zarar gelmemesi için erkek cikletin ortamdan uzaklaştırılması gereklidir. Bunun dışında kusturma yöntemiyle dünyaya gelen yavrular ise hem anneden hem de diğer balıklardan ayrı bir akvaryuma alınmalıdır. Çünkü bu yöntemle yavrulama yapıldığında dişi kendi yavrularını yiyebilir.

 

 

Bu türler çok fazla dışkı bıraktıklarından dolayı su temizliğine özen gösterilmelidir. Akvaryum suyunun %20’si bırakılıp taşların arasında kalan dışkı parçaları temizlenmelidir. Eğer buna dikkat edilmezse balıklar zehirlenebilir. İki ayda bir akvaryum temizliği yapılmasında fayda vardır. Ciklet balıkları agresif olduklarından karma akvaryumlara uygun değillerdir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...