Jump to content

Mavi Psikolojiyi Nasıl Etkiler?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Özgürlük, huzur ve rahatlık denildiğinde akla ilk gelen renk kuşkusuz mavidir. Gökyüzünün derinliklerinden denizlere kadar çok geniş bir alanda görmeye alışkın olunan mavi renk, bir nevi sonsuzluğu simgeler. Lacivert tonlarından da alışkın olunan dikkat çekici olmama özelliği mavide de mevcuttur. Bu da mavi rengin alt fon rengi olarak kullanılabilmesini imkanlı hale getirir.

 

 

Doğaya bakınca bir iç huzur ve rahatlama hissinin oluşmasının en büyük sebeplerinden biri de mavi tonunun yoğunluğundan kaynaklanır. Dolayısıyla mavi rengin en büyük avantajı sakinleştirici etkisidir. Bu rengi seven kişilerde de genel kişilik özelliği olarak sakin, içe dönük, ama oldukça güvenilir ve düzenli olmak önde gelir.

 

 

Dinlenme mekanlarında çoğu zaman kullanılan bir renk olarak öne çıkar. Dolayısıyla yatak odasında mavi tonlarının kullanılması rahat bir uyku düzeni oluşturabilmek için bir adım olabilir. Dikkat dağıtıcı ve uyarıcı olmadığından mavi rengin sakinliği verimli bir uyku geçirmeyi sağlar.

 

 

Migren, kronik baş ağrısı gibi hastalıklara, stresin sebep olduğu sorunlara ve göz rahatsızlıklara dinlendirici etkisinden dolayı çok faydalı olur. Ayrıca diş çıkarma döneminde çok zorluk yaşayan bebekleri sakinleştiren bir renk olarak dikkat çeken mavi, yüksek tansiyon hastaları açısından da nabzı yavaşlatıcı etkisinden dolayı oldukça önemlidir.

 

 

Çok koyu veya çok açık mavi tonlar beklenen sakinlik etkisini vermeyebileceğinden, uygun tonlar aranmalıdır. Aksi takdirde olumlu etkilerinden daha çok aşırı duygusal bir yapı oluşmasına, yalnızlık ve tembellik dürtülerinin ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...