Jump to content

Anadolu'da Ana Tanrıça Kültürü


Önerilen Mesajlar

12191007_1663773703875628_5675807997289176142_n.jpg?oh=a407f8fe83808011af9fbb86cb966ed6&oe=56C94333&__gda__=1456306019_4d6ac793f8eb847eff8b8a4118f9dc08

 

Ana Tanrıça Kültü tarihin en eski dönemlerinden itibaren farklı coğrafyalarda ve farklı kültürlerde karşımıza çıkan bir kavramdır. Çok tanrılı din inanışının yaygın olduğu Eskiçağ toplumlarında “Doğa Tanrıçası” olarak kabul edilen ve tapınım gören Ana Tanrıça tasvirlerine yoğun olarak rastlanır. Magna Mater olarak tanımlanan Büyük Ana Tanrıça inanışı daha sonraki kültürel süreçte özellikle Friglerde Kybele olarak bilinir.

 

Anadolu’da M.Ö. 6. Bin yıldan itibaren farklı kültürler tarafından benimsenen Ana Tanrıça; Kubaba, Kybebe, Kybele, Kubile, Matar Kubile, Nana, Marienna, Dindymene, Sipylene gibi isimlerle temsil edilmektedir. Ana Tanrıça inanışının Friglerde yoğun olarak ortaya görüldükten sonra Lidyalılara, Klasik Çağlarda ise tüm Akdeniz kıyılarına ulaştığı anlaşılmaktadır. Tarihin çeşitli dönemlerinden itibaren bereket, bolluk, verimlilik ve doğurganlık sembolü olarak görülen Ana Tanrıça tasvirlerine Geç Hitit, Frig, Urartu, Yunan ve Roma kültürlerinde rastlanır. Tarihin farklı dönemlerinde ve farklı merkezlerinde görülen Ana Tanrıça inanışları ile ilgili ortak sosyo-kültürel ve dinsel özellikler, evrensel bir kültürel bütünlüğe, ortak bir paydadan kaynaklandığına işaret etmektedir.

 

Çatalhöyük’te Ana Tanrıça inanışları ile ilgili buluntular heykelcik, duvar resimleri ve kabartmalardan oluşmaktadır. Çatalhöyük’te dinsel ya da kutsal amaçlı olarak tasarlandığı düşünülen odaların içinde ele geçen Ana Tanrıça heykelciklerinin doğum yapan ve küçük çocuklar taşıyan kadın tasvirlerinden oluştuğu görülmektedir. Ana Tanrıça Kybele’nin bazı tasvirli eserler üzerinde boğa ve aslanla birlikte betimlenmesi Frig toplumları üzerinde Ana Tanrıçanın saygınlığını ve gücünü gösteren önemli unsurlar olarak dikkat çeker.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...