Jump to content

Conan Efsanesi


Önerilen Mesajlar

12122599_1660873427498989_8238071210009635120_n.jpg?oh=768d3ffabfda1c0e0c9b0511947b2b2d&oe=56F8D746&__gda__=1454579583_e7ba42b1983025fcee083530328e3f5d

 

BARBAR CONAN:

 

Conan Efsanesi şöyle başlar;

“Şunu bilin ki Prensim, Kabaran okyanusların Atlantis’i ve onun görkemli kentlerini yutmasından hemen sonra, Dünya’da o güne kadar görülmemiş bir çağ başlamıştı. Aryas’ın oğullarının doğduğu bu çağda, Dünya üzerindeki imparatorluklar ve uygarlıklar, gökteki yıldızların mavi pırıltıları kadar dağınık fakat belirgindi. İşte bu sıralarda Kimmeryalı Conan geldi. Çelik bilekli elinden kılıcını hiç bırakmayan bu kara saçlı, şahin gözlü yiğit, tüm imparatorlukları sandallı ayağının altında çiğnemek istiyordu.”

 

Conan Hiborya denen çağda Kimmerya' da dünyaya geldi. Hyboria çağı karanlık bir devirdi. Az bulunur sayıdaki büyülü eşyalara sahip olmak da büyük bir güç ve servete mal olabildiğinden genellikle hükümdarlar ile büyü kullanıcıları arasında sık sık ittifak kurulabiliyordu. Kara büyünün asıl amacı ölümsüzlüğe kavuşmak olup edinilen tanrısal güçle insanlara hükmetmekti. Büyü yoksa kan döküp yakıp yıkmak, talan etmek onların kültürleriydi.

 

Conan'ın halkı Kimmerler, önceleri Kafkaslar’ın kuzeyinde yaşıyorlardı. M.Ö. 8’inci yüzyılda İskitler’in baskısıyla bir bölümü Kafkaslar aracılığıyla bir bölümü de Karadeniz’in kuzeyinden dolaşarak Anadolu’ya geldiler. Anadolu'da Urartularla, Lidyalılarla, Finikelilerle savaşıp galibiyetler kazandılar, geçtikleri yerleri talan edip yakıp yıktılar. Bir antik kaynak Kimmerler’in göçebelikleri haricinde 100 yıl boyunca Balıkesir, Edremit yakınındaki Antandros’ta yaşadığını belirtiyor. Barbar Conan öyküleri Kimmerlerin efsanevi savaşlarından esinlenilerek yazıldı.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Evrim Bilimi Ve Yaratılış Efsanesi / Ardea Skybrek

   Evrim teorisi hakkında merak edilen her şey! Günümüz dünyasında evrim bilimi olmaksızın bilimden söz edilemezdi. Hem bilimsel bakış açısına sahip hem de bilimle hiç tanışık olmayan okurlara hitap eden anlaşılır ve akıcı bu kitap, evrim bilimi ile ilgili gerçekleri detaylı olarak ele alıyor. Gezegen üzerindeki yaşamın farklılaşmasını ve karmaşıklığını ve insanlar da dâhil olmak üzere bütün yaşam formlarının nasıl evrimleştiğini inceliyor. Pek çok farklı alanda karşılıklı olarak birbirini güçle

   , Yer: Estanbul Kitap ve Dergi

  • Taş Bebek Efsanesi (Sivas)

   Yöre: Sivas     Vaktiyle, bir köyde yaşayan güzel bir kız vardır. Köyün eşrafından birisi, bu kızı oğluna alır. Ne var ki aradan beş-altı sene geçtiği halde bu gelinin çocuğu olmaz.     Şiddetli derecede torun arzulayan aile, oğullarına ikinci bir gelin getirmeyi düşünür. Aramalar sonucunda bir kız bulurlar ve kısa zamanda düğün yaparlar. Düğün gecesi, bahtsızlığına ağlayan kadın, bundan çok müteessir olur. Dışarı çıkar, harman taşı üzerinde ağlamaya başlar. Bu sırada yanında bir ihtiyar d

   , Yer: Antik Medeniyetler, Mitoloji ve Efsaneler

  • Ahmet Gazi Camii Efsanesi – Aydın

   “Eskiçine köyündeki Ahmet gazi Camiinin dış duvarları tamamlanmış, sıra kubbenin yapımına gelmiştir. Halk caminin bitimini sabırsızlıkla beklemektedir. Kubbe bir gece bir bütün olarak caminin üzerine konuvermiş. Halk kubbenin Allah tarafından kondurulduğuna inanmaktadır.”

   , Yer: Antik Medeniyetler, Mitoloji ve Efsaneler

×
×
 • Yeni Oluştur...