Jump to content

Mezopotamya'da Cinsellik


Önerilen Mesajlar

12074950_1659567027629629_3297948528873742615_n.jpg?oh=685ad1212b5a820b5b33a494075a54a8&oe=56B68340

 

MEZOPOTAMYA'DA CİNSELLİK:

GÖĞÜN KUTSAL FAHİŞESİ

 

Milattan önce 3500 yıllarında Sümerler yükselişe geçerken en önemli Tanrılardan biri, Ningal ile Nannar'nın büyük kızı Inanna'ydı; Aşk, Seks ve Bereket Tanrıçası. Bilinen en eski yerleşim yerlerinden olan Çatalhöyük uygarlığındaki bereket Tanrıçası olan Ana Tanrıça Kibele Anadolu'daki ismiydi. Ishtar, Astarte, Afrodit bilinen diğer isimlerinden bazılarıdır.

 

Philadelphia Üniversitesinin antik Nippur şehrinde (güney Mezopotamya) çalıştığı kazılarda ele geçen 5000 çivi yazısı tablet Inanna tapımını ve dinini ortaya çıkarttı. Günümüz insanının anlayamayacağı (daha doğrusu kendi yargılarından dolayı yanlış anlayacağı) bir dolu bilgi içeriyordu bu tabletler; örneğin O'na "Göğün Kutsal Fahişesi" deniyordu. Ve böyle denmesi aslında övme amaçlıydı.. Antik çağlarda fahişelik, tapınmanın önemli kısmını oluşturmaktaydı ve bu yüzden en ileri derecede kutsal sayılmaktaydı. Hem de kadınlar kadar erkeklerin de fahişelik yapacağı kadar.. Inanna'nın verimlilik ayinlerinde okunan şu şarkının sözleri çok şey anlatır:

 

"Erkek olan kadınlar, kadın olan erkekler; önünden geçer sana selam ederiz.

Kadın fahişeler, erkek fahişeler, önünden geçer sana selam ederiz."

 

Sümerli tarihçilere göre Inanna sadece Tanrıça değil; onlara göre "toplumun süsü"ydü, "Sümer'in neşesi"ydi, "sevgi kaynağı"ydı. O güzeldi, çekiciydi, şuhtu, şefkatliydi... En seçkin kadınlık özellikleri onda bulunurdu. Ama bunlardan başka Inanna'nın sembolize ettiği bir kavram daha vardı, o bereketi yönetmekteydi. Her devirde, Enki ve Inanna toplumlar tarafından en sevilen iki tanrı olmuştu.

 

Doğayı yenileyen, insanlara çoğalma gücü veren, doğal olan ve doğanın kendisi bir Tanrıça.. Bu Tanrıçanın tapınımında seks ön plandaydı. Tapınaklarda seks serbestti ve ibadetin bir parçasıydı. Cinsellik o kadar kutsal bir eylemdi ki, fahişelik de büyük onur verici bir göreve dönüşmüştü. Zamanın en saygın ailelerinin kızları ve kadınları Inanna'ya adanmış tapınaklarda bedenlerini sunmak için yarışırlardı..

 

Her bahar ülkenin kralı, Tanrıça Inanna'nın sevgilisi Tanrı Dumuzi rolüne girer; en açık saçık kelimelerle yazılan dua ve ilahiler ibadetlerde okunur; Inanna'yı simgeleyen başrahibeyle sevişirler ve ardından yeni yıl kutlamaları şenlikler içinde yapılmaya başlanırdı. Böylece bolluk ve yaşam enerjisinin dünyaya aktığına inanılırdı. Müzik, yemek, cinsellik, içki ve coşku son safhadaydı. Cinsel ilişki, evrenin oluştuğu andan beri, onun yönetici ve Tanrısal yasalarından biri olduğu için; homoseksüellik dahi kutsal sayılırdı. Önemli olan cinselliği hissetmekti.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...