Jump to content

Masa Tenisi Oynarken Nelere Dikkat Edilir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Ortasına file gerilmiş bir masada, iki veya dört oyuncunun topu ileri geri atması şeklinde oynanan masa tenisinin diğer adı pinpondur. Masası 274 santimetre uzunluğunda, 152.5 santimetre genişliğinde ve 76 santimetre yüksekliğindedir.

 

 

Masa tenisinin tarihçesine bakıldığında ilk oyunların, 19. yüzyılın sonlarında İngiliz ordusu tarafından Hindistan ve Güney Afrika'da oynandığı görülür.

 

 

Masa tenisi, 1950'lerde Asya'da yaygınlaşmaya başlamıştır. Asyalı sporcuların geliştirdiği "Penhold" tutuş şekli, günümüzde birçok sporcu tarafından kullanılır. Penhold tutuşu raket sapının başparmak ile işaret parmağı aracılığıyla tutulmasıdır. Masa tenisinde, rakibin attığı topa hızlı bir şekilde karşılık vermek önemlidir.

 

 

Masa Tenisi Kuralları

 

 

Oyun, üç veya beş set olarak oynanır. Maçlar, servis atışı ile başlar. Beş sayıda bir servis atışı yapan takım değişir. Eğer, takımlar iki kişiden oluşuyorsa servisler masanın sağındaki oyuncular tarafından kullanılır. Eşler, servisi sırayla kullanır. Servis atışında top en az 16 santimetre yükseğe çıkmalıdır. Yalnızca servis atışlarında top, servisi kullanan takımın sahasına bir kez çarptıktan sonra rakip sahaya geçmelidir.

 

Oyun, sahaya en az bir kere çarpan topun stratejik hamlelerle rakip sahaya gönderilmesiyle devam eder. Set, bir takım 21'e ulaştığında biter. Ancak, 20-20 durumlarında bir takımın o seti kazanabilmesi için peş peşe iki sayı kazanması gerekir.

 

Fileye değen toplar let olarak değerlendirilir ve servis tekrarı gerekir.

Masa tenisi güvenli bir spor olmasına rağmen bazı sakatlanmaların görülebildiği bir spordur. Bunların başında, tenisçi dirseği ve omuz sakatlanmaları gelir. Tenisçi dirseği, uzun yıllar masa tenisi oynayan sporcularda dirseğin iç kısmında oluşan ağrılı bir hastalıktır. Nesneleri kavramada veya taşımada zorlanmalar görülür. Bunun önüne geçmek için, ağrılı bölgeye masaj yapılarak bir süre dirseğin dinlendirilmesi gerekir. Omuz sakatlanmaları, omuzda ve üst kolda hareketi kısıtlayan bir hastalıktır. Sporcularda, antrenmanların sıklığına bağlı olarak tendonlarda şişme meydana gelir. Omuz sakatlanmaları tedavisi, ilk olarak şişmelerin buzla indirilmesi ve ardından ilgili kasların güçlendirilmesi adımlarından oluşur.

 

 

Masa tenisi bireysel olabileceği gibi takımla da oynanabilen hızın strateji ile birleştiği bir salon sporudur.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

 • Benzer Konular

  • Hıdırellez de Neler Yapılır Nasıl Dua Edilir

   Dünyada 6 Mayıs bereket bolluk sağlık talih kısmet şifa uğur ve mutluluk gibi sayısız dileklerın kabul edildiği gün olarak kabul edildiği gündür.     Hızır ve İlyas peygamberler her yıl 5 Mayısı 6 Mayısa bağlayan gece buluşup doğaya can vermek üzere sözleşmişler. Onlar tüm gece boyunca gezerler.     Gül ağaçlarına asılan veya suya bırakılan dilekleri toplarlar. Eğer sizinde dilekleriniz bulunursa bugün yerine gelir.Bakalım kimin ne dilekleri var kimin dilekleri kabul olacak.     Hızır v

   , Yer: Dilek Duaları

  • Aman Dikkat Edin...

   , Yer: Fıkralar

  • Kanserin 10 Önemli Belirtisine Dikkat!...

   Kanserin 10 Önemli Belirtisine Dikkat! "1 - Açıklanamayan kilo kaybı. Birçok insan diet yapmadan kilo verdiği için mutlu olur ancak açıklanamayan kilo kaybı (yaklaşık 5 kilo) veya ani iştah kaybı kanserin en yaygın belirtilerinin başında geliyor. Bu belirti özellikle pankreas, mide, gırtlak veya akciğer kanserinde görülüyor. 2 - İnatçı düşük ateş. Bu özellikle lösemi, hodgkin lenfoma ve hodgkin olmayan lenfoma kanserlerinin ilk belirtileri arasında yer alıyor. Düşük ateş 37.6 ile

   , Yer: Kanser

×
×
 • Yeni Oluştur...