Jump to content

Masa Tenisi Oynarken Nelere Dikkat Edilir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Ortasına file gerilmiş bir masada, iki veya dört oyuncunun topu ileri geri atması şeklinde oynanan masa tenisinin diğer adı pinpondur. Masası 274 santimetre uzunluğunda, 152.5 santimetre genişliğinde ve 76 santimetre yüksekliğindedir.

 

 

Masa tenisinin tarihçesine bakıldığında ilk oyunların, 19. yüzyılın sonlarında İngiliz ordusu tarafından Hindistan ve Güney Afrika'da oynandığı görülür.

 

 

Masa tenisi, 1950'lerde Asya'da yaygınlaşmaya başlamıştır. Asyalı sporcuların geliştirdiği "Penhold" tutuş şekli, günümüzde birçok sporcu tarafından kullanılır. Penhold tutuşu raket sapının başparmak ile işaret parmağı aracılığıyla tutulmasıdır. Masa tenisinde, rakibin attığı topa hızlı bir şekilde karşılık vermek önemlidir.

 

 

Masa Tenisi Kuralları

 

 

Oyun, üç veya beş set olarak oynanır. Maçlar, servis atışı ile başlar. Beş sayıda bir servis atışı yapan takım değişir. Eğer, takımlar iki kişiden oluşuyorsa servisler masanın sağındaki oyuncular tarafından kullanılır. Eşler, servisi sırayla kullanır. Servis atışında top en az 16 santimetre yükseğe çıkmalıdır. Yalnızca servis atışlarında top, servisi kullanan takımın sahasına bir kez çarptıktan sonra rakip sahaya geçmelidir.

 

Oyun, sahaya en az bir kere çarpan topun stratejik hamlelerle rakip sahaya gönderilmesiyle devam eder. Set, bir takım 21'e ulaştığında biter. Ancak, 20-20 durumlarında bir takımın o seti kazanabilmesi için peş peşe iki sayı kazanması gerekir.

 

Fileye değen toplar let olarak değerlendirilir ve servis tekrarı gerekir.

Masa tenisi güvenli bir spor olmasına rağmen bazı sakatlanmaların görülebildiği bir spordur. Bunların başında, tenisçi dirseği ve omuz sakatlanmaları gelir. Tenisçi dirseği, uzun yıllar masa tenisi oynayan sporcularda dirseğin iç kısmında oluşan ağrılı bir hastalıktır. Nesneleri kavramada veya taşımada zorlanmalar görülür. Bunun önüne geçmek için, ağrılı bölgeye masaj yapılarak bir süre dirseğin dinlendirilmesi gerekir. Omuz sakatlanmaları, omuzda ve üst kolda hareketi kısıtlayan bir hastalıktır. Sporcularda, antrenmanların sıklığına bağlı olarak tendonlarda şişme meydana gelir. Omuz sakatlanmaları tedavisi, ilk olarak şişmelerin buzla indirilmesi ve ardından ilgili kasların güçlendirilmesi adımlarından oluşur.

 

 

Masa tenisi bireysel olabileceği gibi takımla da oynanabilen hızın strateji ile birleştiği bir salon sporudur.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Çekim Yasasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

   1. SEVGİ. 2.iNANMAK 3. GÜVEN

   , Yer: Çekim Yasası

  • Aman Dikkat Edin...

   , Yer: Fıkralar

  • Dikkat! WhatsApp, 1 Ocak Tarihinden İtibaren...

   Dikkat! WhatsApp, 1 Ocak Tarihinden İtibaren... Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulamalarından biri olan WhatsApp, 1 Ocak tarihi itibarıyla kritik bir karar aldı; yeni yılda artık bakın ne olmayacak? WhatsApp, sürekli getirdiği yeni güncellemelerle kullanıcılarına pek çok yeni özelliği bir arada sunuyor ve uygulamanın şu an dişli bir rakibi de yok. Rus rakibi Telegram, arkasından geliyor... Facebook'un sahibi olduğu WhatsApp, bazı telefonlarda uygulamasının çalışmamasını ist

   , Yer: Cep Telefonu ve Tabletler

  • Kanserin 10 Önemli Belirtisine Dikkat!...

   Kanserin 10 Önemli Belirtisine Dikkat! "1 - Açıklanamayan kilo kaybı. Birçok insan diet yapmadan kilo verdiği için mutlu olur ancak açıklanamayan kilo kaybı (yaklaşık 5 kilo) veya ani iştah kaybı kanserin en yaygın belirtilerinin başında geliyor. Bu belirti özellikle pankreas, mide, gırtlak veya akciğer kanserinde görülüyor. 2 - İnatçı düşük ateş. Bu özellikle lösemi, hodgkin lenfoma ve hodgkin olmayan lenfoma kanserlerinin ilk belirtileri arasında yer alıyor. Düşük ateş 37.6 ile

   , Yer: Kanser

  • Afformasyon Metodu (Dikkat Affirmasyon Değil)

   Affirmasyon ( onaylama) nedir hepimiz biliyoruz. Gerçekleşmesini istediğimiz cümleleri tekrarlayıp bunları bilinçaltımıza inandırmaktır   Daha önce affirmasyonları kullandınız mı? Aynı cümleyi tüm gün boyunca tekrar tekrar söylemek sadece zihninizde kuşku uyandırır ve bilinçaltınız her söylediğiniz affirmasyonları reddeder.   Bilinçli zihin: “ toplumda kendime güvenli davranırım. Bilinçaltı zihin: Hayır aptal geçen sefer komik duruma düştüğün anı hatırla , tabiî ki kendine güv

   , Yer: Çekim Yasası

×
×
 • Yeni Oluştur...