Jump to content

Dağcılıkta Nelere Dikkat Edilir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Ekstrem bir doğa sporu olan dağcılık zaman zaman risk almayı gerektiren sporların başında gelir. Sağlıklı bir tırmanış ya da yürüyüş için gerekli olan güç ve kondisyona sahip olunmalıdır. Bu yüzden yeni başlayanlar için zorluk derecesi düşük olan ya da kısa süreli yürüyüşler yapılabilir. Bu spora başlamadan önce eğitim alınması gerekir. Bu eğitimler, üniversitelerin dağcılık kulüplerinden alınabileceği gibi, özel dağcılık kulüp ve derneklerine üye olunarak da alınabilir.

 

 

Dağcılık sporunda birçok farklı tür vardır. Bunlar doğa yürüyüşü olarak bilinen hiking, kaya tırmanışı, ferrata, spor tırmanış, duvar tırmanışı, alpin stili, bouldering ve kamplı yürüyüş olarak da bilinen trekkingtir. Yapılmak istenen spor türüne göre verilen eğitim de farklılık gösterir. Pratik olarak doğaya çıkmadan önce sporun türüne göre süresi değişen teorik eğitimler verilir. Bu eğitimlerde uyulması gereken kurallar, alınması gereken önlemler, dikkat edilmesi gereken hususlar ve kullanılacak olan ekipmanlar tanıtılıp bilgi verilir.

 

 

Dağcılıkta nelere dikkat edilir?

 

 

Dağcılıkta yer alan her spor türünün kendine özgü emniyet gereklilikleri ve ekipmanları vardır. Trekking ya da hiking yapılacak ise yürüyüş yapılan mevsime ve yürüyüşün zorluğuna uygun ayakkabı giyilmelidir. Eğimli yerlerde kaymamak için ayakkabının tabanı tırtıklı olmalıdır. Uzun süreli yürüyüşlerde ayağın şişmesinden dolayı bir numara büyük ayakkabı alınmalıdır. Yürüyüş yağışlı bir günde yapılıyorsa ayakkabının su geçirmez özellikte olması gerekir ve su geçirmeyen kıyafet ve yağmurluk giyilmelidir. Kalabalık grup halinde gidiliyorsa, yürüyüş esnasında kişiler birbirinden fazla uzaklaşmamalıdır.

 

 

Kamplı bir yürüyüş planlanmışsa çadır, mat ve tulumun mevsim koşullarına uygun olması gerekir. Sırt çantası bel destekli ve kemerli olmalıdır. Yürüyüş sırasında öndeki kişinin düşmesi veya denge kaybı ihtimaline karşı, çok yakın takip yapılmamalıdır. Tırmanış sporları için friction adı verilen ayakkabı ve toz torbası gereklidir. Kayaya daha iyi bir basış ve tutuş için friction bir-iki numara küçük olmalıdır. Kaya tırmanışında kullanılacak olan ip, kemer ve ekspreslerin sağlam ve güvenilir olmaları gerekir. Tırmanıcı emniyetini alan kişi ile irtibat halinde olmalıdır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Çekim Yasasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

   1. SEVGİ. 2.iNANMAK 3. GÜVEN

   , Yer: Çekim Yasası

  • Aman Dikkat Edin...

   , Yer: Fıkralar

  • Dikkat! WhatsApp, 1 Ocak Tarihinden İtibaren...

   Dikkat! WhatsApp, 1 Ocak Tarihinden İtibaren... Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulamalarından biri olan WhatsApp, 1 Ocak tarihi itibarıyla kritik bir karar aldı; yeni yılda artık bakın ne olmayacak? WhatsApp, sürekli getirdiği yeni güncellemelerle kullanıcılarına pek çok yeni özelliği bir arada sunuyor ve uygulamanın şu an dişli bir rakibi de yok. Rus rakibi Telegram, arkasından geliyor... Facebook'un sahibi olduğu WhatsApp, bazı telefonlarda uygulamasının çalışmamasını ist

   , Yer: Cep Telefonu ve Tabletler

  • Kanserin 10 Önemli Belirtisine Dikkat!...

   Kanserin 10 Önemli Belirtisine Dikkat! "1 - Açıklanamayan kilo kaybı. Birçok insan diet yapmadan kilo verdiği için mutlu olur ancak açıklanamayan kilo kaybı (yaklaşık 5 kilo) veya ani iştah kaybı kanserin en yaygın belirtilerinin başında geliyor. Bu belirti özellikle pankreas, mide, gırtlak veya akciğer kanserinde görülüyor. 2 - İnatçı düşük ateş. Bu özellikle lösemi, hodgkin lenfoma ve hodgkin olmayan lenfoma kanserlerinin ilk belirtileri arasında yer alıyor. Düşük ateş 37.6 ile

   , Yer: Kanser

  • Afformasyon Metodu (Dikkat Affirmasyon Değil)

   Affirmasyon ( onaylama) nedir hepimiz biliyoruz. Gerçekleşmesini istediğimiz cümleleri tekrarlayıp bunları bilinçaltımıza inandırmaktır   Daha önce affirmasyonları kullandınız mı? Aynı cümleyi tüm gün boyunca tekrar tekrar söylemek sadece zihninizde kuşku uyandırır ve bilinçaltınız her söylediğiniz affirmasyonları reddeder.   Bilinçli zihin: “ toplumda kendime güvenli davranırım. Bilinçaltı zihin: Hayır aptal geçen sefer komik duruma düştüğün anı hatırla , tabiî ki kendine güv

   , Yer: Çekim Yasası

×
×
 • Yeni Oluştur...