Jump to content

Dağcılıkta Nelere Dikkat Edilir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Ekstrem bir doğa sporu olan dağcılık zaman zaman risk almayı gerektiren sporların başında gelir. Sağlıklı bir tırmanış ya da yürüyüş için gerekli olan güç ve kondisyona sahip olunmalıdır. Bu yüzden yeni başlayanlar için zorluk derecesi düşük olan ya da kısa süreli yürüyüşler yapılabilir. Bu spora başlamadan önce eğitim alınması gerekir. Bu eğitimler, üniversitelerin dağcılık kulüplerinden alınabileceği gibi, özel dağcılık kulüp ve derneklerine üye olunarak da alınabilir.

 

 

Dağcılık sporunda birçok farklı tür vardır. Bunlar doğa yürüyüşü olarak bilinen hiking, kaya tırmanışı, ferrata, spor tırmanış, duvar tırmanışı, alpin stili, bouldering ve kamplı yürüyüş olarak da bilinen trekkingtir. Yapılmak istenen spor türüne göre verilen eğitim de farklılık gösterir. Pratik olarak doğaya çıkmadan önce sporun türüne göre süresi değişen teorik eğitimler verilir. Bu eğitimlerde uyulması gereken kurallar, alınması gereken önlemler, dikkat edilmesi gereken hususlar ve kullanılacak olan ekipmanlar tanıtılıp bilgi verilir.

 

 

Dağcılıkta nelere dikkat edilir?

 

 

Dağcılıkta yer alan her spor türünün kendine özgü emniyet gereklilikleri ve ekipmanları vardır. Trekking ya da hiking yapılacak ise yürüyüş yapılan mevsime ve yürüyüşün zorluğuna uygun ayakkabı giyilmelidir. Eğimli yerlerde kaymamak için ayakkabının tabanı tırtıklı olmalıdır. Uzun süreli yürüyüşlerde ayağın şişmesinden dolayı bir numara büyük ayakkabı alınmalıdır. Yürüyüş yağışlı bir günde yapılıyorsa ayakkabının su geçirmez özellikte olması gerekir ve su geçirmeyen kıyafet ve yağmurluk giyilmelidir. Kalabalık grup halinde gidiliyorsa, yürüyüş esnasında kişiler birbirinden fazla uzaklaşmamalıdır.

 

 

Kamplı bir yürüyüş planlanmışsa çadır, mat ve tulumun mevsim koşullarına uygun olması gerekir. Sırt çantası bel destekli ve kemerli olmalıdır. Yürüyüş sırasında öndeki kişinin düşmesi veya denge kaybı ihtimaline karşı, çok yakın takip yapılmamalıdır. Tırmanış sporları için friction adı verilen ayakkabı ve toz torbası gereklidir. Kayaya daha iyi bir basış ve tutuş için friction bir-iki numara küçük olmalıdır. Kaya tırmanışında kullanılacak olan ip, kemer ve ekspreslerin sağlam ve güvenilir olmaları gerekir. Tırmanıcı emniyetini alan kişi ile irtibat halinde olmalıdır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

 • Benzer Konular

  • Hıdırellez de Neler Yapılır Nasıl Dua Edilir

   Dünyada 6 Mayıs bereket bolluk sağlık talih kısmet şifa uğur ve mutluluk gibi sayısız dileklerın kabul edildiği gün olarak kabul edildiği gündür.     Hızır ve İlyas peygamberler her yıl 5 Mayısı 6 Mayısa bağlayan gece buluşup doğaya can vermek üzere sözleşmişler. Onlar tüm gece boyunca gezerler.     Gül ağaçlarına asılan veya suya bırakılan dilekleri toplarlar. Eğer sizinde dilekleriniz bulunursa bugün yerine gelir.Bakalım kimin ne dilekleri var kimin dilekleri kabul olacak.     Hızır v

   , Yer: Dilek Duaları

  • Aman Dikkat Edin...

   , Yer: Fıkralar

  • Kanserin 10 Önemli Belirtisine Dikkat!...

   Kanserin 10 Önemli Belirtisine Dikkat! "1 - Açıklanamayan kilo kaybı. Birçok insan diet yapmadan kilo verdiği için mutlu olur ancak açıklanamayan kilo kaybı (yaklaşık 5 kilo) veya ani iştah kaybı kanserin en yaygın belirtilerinin başında geliyor. Bu belirti özellikle pankreas, mide, gırtlak veya akciğer kanserinde görülüyor. 2 - İnatçı düşük ateş. Bu özellikle lösemi, hodgkin lenfoma ve hodgkin olmayan lenfoma kanserlerinin ilk belirtileri arasında yer alıyor. Düşük ateş 37.6 ile

   , Yer: Kanser

×
×
 • Yeni Oluştur...