Jump to content

Ajaccio Nasıl Bir Şehirdir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Bir liman şehri olan Ajaccio Korsika bölgesinin başkentidir. Şehir Fransız komünü içerisinde bulunur ve Corse-du-sud departmanında (eyaletinde) yer alır. Korsika bölgesinin en büyük şehri olan Ajaccio bölgenin güney sahillerinde kurulmuştur. Liman kenti olmasından dolayı bölgenin ekonomisi ve kültürü oldukça gelişmiştir.

 

 

Şehir Korsika Yarımadası üzerinde yer alıp Fransa himayesindedir. Marsilya şehrinin 390 kilometre kadar güneydoğusundadır. Ormanlık tepelerin eteğinde kurulan şehir korunaklı bir konumdadır. Batı kısımları oldukça engebeli olan Ajaccio şehrinin rakımı 790 metreye kadar çıkabilir. Şehir konum olarak Fransa sınırları içerisinde bulunurken İspanya'nın sağında İtalya'nın solunda deniz içerisinde yer alır. 80 kilometrekare yüzölçümüne sahip olan şehir 65 bin kişilik nüfusa sahiptir.

 

 

Şehir Korsika bölgesinin ticari ve idari merkezidir. Ticari sektöre olan istihdam büyük kaynaklar tarafından desteklenir ve hizmet sektörü oldukça gelişmiştir. Turizm ise şehrin hayati gelir kaynaklarından birisi olarak bilinir. Kültür balıkçılığının da yapıldığı şehrin limanı ise ekonomisinin yükselmesinde ciddi rol oynar. Çok gelişmiş olmamasına rağmen havacılıkta kaynakları arasında yerini alır.

 

 

Ajaccio şehri sahip olduğu doğal oluşumlar nedeniyle turizm potansiyeli taşıyan bir şehirdir. Çok sayıda koyları ve plajları ile dikkatleri üzerine çeken Ajaccio şehri pek çok anıtı da içerisinde bulundurur. Büyük çoğunluğunu komün tarihinin oluşturduğu anıtlar şehrin dört bir yanına yayılmıştır. Şehrin spor kültürü de oldukça yüksektir. Fransız ikinci liginde bir adet takımı bulunan Ajaccio şehri basketbol, voleybol ve hentbol branşlarında da başarılı bir şehirdir. Şehrin genelinde ise Fransız Devrimi'nden kalma mimariler ve kütüphaneler oldukça fazladır.

 

 

Şehirde ulaşım karayolu, demiryolu, havayolu ve denizyolu ile sağlanır. Karayolu ile sağlanan ulaşım şehir için oldukça sıkıntılıdır. Şehrin yoğun saatlerinde park ve trafik sorunları açığa çıkar. Yaz sezonunun gelmesiyle birlikte şehre gelen turistler ise karayolu ulaşımını daha yoğun hale getirir. Şehrin havalimanı kentin turizmine oldukça fazla katkı sağlar. Şehrin aynı zamanda liman kenti olması ise deniz yolunun yaygın olarak kullanılmasına sebep olur. Demiryolu ise daha çok şehirler arası yolculuk için tercih edilir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...