Jump to content

Yeşil Psikolojiyi Nasıl Etkiler?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Birbirinden farklı renklerin içerisinde iç açıcı ve huzur verici olanlardan biri kuşkusuz ki yeşildir. Hem doğanın hakim rengi hem de hayatın her alanında olan yeşil, doğanın her bahar yeniden uyanıp kendini yenilemesi gibi gençliği ve canlılığı ifade eder.

 

 

Yeşil renk genelde paylaşımcı olmayı ve uyumu simgeler. Bu rengi daha çok sevenler için söylenebilecek genel yargı cömert, paylaşmayı çok severek uyum sağlamada başarılı, doğayı seven ve üretken insanlar olduklarıdır.

 

 

Okul duvarlarında ve hastanelerde yeşil renk kullanılmak istenmesi, kişileri sakinleştirici etkisinden kaynaklanır. Dinginleştirici, sakinleştirici, güven hissi oluşturan, rahatlatıcı bir renk olan yeşil, özellikle de göz sağlığı açısından olumlu etkilere sahiptir. Hücre yenilenmesini destekleyen bir renk olarak dikkat çeken yeşil, mide rahatsızlıklarına ve sinirsel hastalıklara karşı direnç sağlar, yardımcı olur.

 

 

Yeşil rengin verdiği rahatlama duygusu, çalışma konusunda tembellik yapmaya daha yatkın olan kişilerde daha fazla ortaya çıkacağından bu tarz kişilik yapısına sahip insanların çalışma ortamlarında yeşil rengin kullanılmaması önerilir. Ortaya çıkan rahatlama duygusundan dolayı, yorgunluk hissini artırabilme riski de taşıyan yeşil renk, umursamazlık duygusunu da pekiştirebilir.

 

 

Her şeyin fazla yoğun şekilde olması genel anlamda çok uygun olmadığı için yeşil rengin çok yoğun ve kişilik yapılarına uygun olmayan insanların ortamlarında kullanılmaması önemlidir. İstenen ve beklenen etkinin tersini yapabilme sorunundan bu konuya dolayı dikkat edilmelidir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...