Jump to content

Yeşim Psikolojiyi Nasıl Etkiler?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Günlük hayatta çok fazla kullanılmayan yeşim, daha çok otantik mekanlarda ya da klasik kıyafetlerde tercih edilir. Her tonu ile doğaya ait bir renk olduğunu ortaya koyan yeşim insanlar üzerinde de farklı etkilerde bulunur.

 

 

Tok ve doyurgan bir renk olarak öne çıkan yeşim, kişiler üzerinde de tatmin edici ve güven verici bir etki bırakır. Yapılan psikolojik deneyler ve gözlemlere göre yeşil rengin bazı tonları ile birlikte yeşim renginin de kişileri ikna etme ve rahat hissettirme noktasında etkili olduğu yer alır. İnsan psikolojisi yeşim rengi ile iç huzuru bulma arayışını hızlandırır.

 

 

Doğayı çağrıştıran yansımaları ile insanların daha ferah hissetmesini de sağlayan yeşim rengi, bundan dolayı mobilyalar üzerinde tercih edilir. Bu şekilde kişilerin bulundukları ortam ile bütünleşip ortamdan keyif almaları sağlanır.

 

 

Yeşim renginin tok yapısı pek çok açıdan psikolojiyi etkilerken, özellikle de bu rengin zenginlik hissettiren bir havaya sahip olması da öne çıkan noktalardan biridir. Önemli ve pahalı taşlarda bu rengin tercih edilmesi, gösteriş ve zerafet anlamında da bazı amaçları destekler.

 

 

Ev ya da ofis dekorasyonlarında kullanılabilen, kıyafet tercihlerinde yer edinebilen yeşim rengi, genel olarak olumlu, doyurucu, rahatlatıcı etkilerde bulunur. Bankaların ve bazı gıda firmalarının bu rengin tonlarına yakın renk seçmeleri de söz konusu psikolojik etkileri ortaya çıkarır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...