Jump to content

Turuncu Psikolojiyi Nasıl Etkiler?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Renkler içinde farklı etkileri ile öne çıkan turuncu, insanlar üzerinde de ağırlıklı olarak pozitif bir izlenim yaratır. Sosyal hayatta pek çok yerde görülebilecek olan bu renk kullanım alanlarına göre sıkça tercih edilir.

 

 

Turuncu rengin insan psikolojisi üzerinde neşeyi ve eğlenceyi çağrıştıran bir etkisi bulunur. Eğlence mekanlarında ya da yazlık yerlerde ağırlıklı olarak tercih edilen bir renk olmasının temelinde bu vardır. Aynı zamanda bu gibi etkilerden dolayı mutluluk duygusunu da pekiştirir. Bu renk aynı zamanda iştah açıcı bir etkiye de sahiptir.

 

 

Marketlerde yer alan pek çok gıda maddesinin ambalajında, kırmızı, turuncu ve bu renklerin tonları yer alır. Çünkü bu renkler acıkma hissini tetikler. Aynı zamanda turuncu rengin soslarda, tatlılarda ya da benzer yiyeceklerde bulunması da bilinçaltında yemek yeme isteğini tetikler.

 

 

Samimiyeti çağrıştıran ve bundan dolayı da ciddi bir ortamda nispeten daha rahat bir etki yaratan turuncu, özgürlük temalı duygu ve düşünceleri de etkiler. Kişiler kendilerini çok daha serbest ve özgür hissederler.

 

 

Temel anlamda olumlu duyguların egemen olduğu görülen turuncu rengin söz konusu etkileri yer ve zamana göre değişse de, psikoloji üzerinde daha çok bu şekilde ortaya çıkar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...