Jump to content

Borsa Analizi Nasıl Yapılır?..


Renan

Önerilen Mesajlar

Borsa Analizi Nasıl Yapılır?

 

Borsada kazanmanın en önemli anahtarı doğru analiz ve doğru sezilerle mantıklı karar vermekten geçer. Mantıklı karar verebilmemiz için bir araştırma ve analiz çalışması yaparak ortaya çıkan sonuca göre bir karar vermemiz gerekir. Fakat unutmamak gerekir ki sayısal olarak analizler tek başına yeterli değildir. Bir kriz ortamında tüm yaptığınız analizler bir anda boşuna harcanmış zaman olabilir.

 

Borsada bir hisse senedi için detaylı analiz yapmadan önce sektör analizi yapmanızı öneririm. Bu araştırmada sezgilerinizi ve öngörülerinizi de kullanarak sektörde kaç firma var, şeffaf bir rekabet durumu var mı? Bu firmalardan hangileri borsaya kote olmuş durumda? Hangi firmalar alanına yatırım yapıyor? Sektörün ihracat rakamları ülke ihracatının yüzde kaçına denk geliyor? Gelecekte kurların yükselmesi, teşvikler gibi sektörü olumlu veya olumsuz etkileyecek gelişmeler var mı? Tüm bunlar araştırılıp bir sektör üzerinde karar verildikten sonra hisse bazlı analizler yapmaya başlayabilirsiniz.

 

Borsada hisse senetleri için yatırımcıların kullandığı iki tip analiz çeşidi vardır. Temel analiz ve teknik analiz...

 

Temel analiz; en genel tabirle şirkete ait bilançoların okunup yorumlanmasıdır. Şirketin mevcut durumu ve sektördeki gücü hakkında bilgi verir. Temel analizin yorumlanması, tecrübe ve deneyim gerektirir. Fakat yeni başlayanlar için bazı temel analiz bilgileri şunlardır:

 

Pd/dd (toplam piyasa değeri/özsermaye): Bu değer 1'e yakınsa değerinde, 1'den düşük ise ucuz, 1'den yüksek ise pahalıdır.

 

F/ k oranı: Adından da anlaşılacağı üzere şirket hissesi fiyatının hisse başı kazanca bölünmesiyle hesaplanır: f/k oranı = şirketin piyasa değeri / şirketin net karı

 

Teknik analiz ise; bir menkul kıymete ilişkin değerlendirmede bulunulurken, ekonomik verilerin incelenmesi değil doğrudan menkul kıymetin fiyatı, işlem miktarı hareketleri, trendidir. Daha açıklayıcı olarak; teknik analizciler şirketlerin ne yaptıklarına değil, şirketin hisse senetlerinin borsada göstermiş olduğu performansı ile ilgilenir. Teknik analizcinin odak noktası arz ve taleptir. En yaygın kullanılan analiz aracı ise grafiklerdir. Teknik analizciler, grafikler üzerinde geliştirilen birçok analitik ve matematiksel yöntemin yardımıyla bir hisse senedinin veya piyasanın fiyatlarının trendini ve trendin gelecekte ne yönde olacağına dair tahminlerde bulunur.

 

Sonuç olarak temel analiz araçları kullanılarak orta ve uzun vadeli piyasa tahminleri yapılabilirken, kısa ve orta vadede piyasa psikolojisini dikkate almadan verilerin önceden alınıp – satılmasını dikkate alamaz. Teknik analizlerde ise temel analiz ve yapısal veriler de dikkate alınarak verimli sonuçlar elde edilmeye çalışılır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...