Jump to content

Çek Nasıl Keşide Edilir?..


Renan

Önerilen Mesajlar

Çek Nasıl Keşide Edilir?

 

Borç ödemek için alacaklıya verilen ödeme aracı olan çeki düzenlerken çekin geçerli bir çek olabilmesi için gerekli olan unsurlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu unsurlar; çek metninde bulunması gereken çek sözcüğü, banka, şube ve kişinin hesap bilgileri, lehdar(çeki verdiğiniz, belittiğiniz miktarı bankadan tahsil edece kişidir. Lehdarın adını-soyadını çek metnindeki yerine yazmalısınız. Çeki hamiline de düzenleyebilirsiniz yani çeki alacak olan kişinin adını yazmadan da çek dezenlenebilir . Hamiline düzenleme yapmak istiyorsanız bankanın hamiline çek için düzenlediği özel çek yaprağını kullanmalısınız.), keşidecinin imzası, düzenleme tarihi, düzenleme yeri ve ödenecek miktardır. Çekin düzenlenebilmesi için bu unsurlardan önce tarihi, düzenleme yeri ve ödenecek miktarıdır.

 

Çekin düzenlenmesi için bu unsurlardan önce hesabınızın bulunduğu bankayla anlaşarak çek defteri almanız gerekmektedir. Çek defteri bir çok çek yaprağından oluşmaktadır. Bankalar çek defterini düzenlerken çekleri tacir olan ve olmayan kişilere göre ve hamiline çek olarak gruplandırmışardır. Çek yaprağının ilgili kısmına bankanın ödemesini istediğiniz miktarı rakam ile daha sonra "yanlız" sözcüğünden sonraki kısmına ise yazı ile yazmanız gerekmektedir. Yazı ile yazılan tutar ile rakam ile yazılan tutarda bir uyuşmazlık olduğu tardirde yazı ile yazılan tutar dikkate alınacaktır.

 

Çekin varsa ilgili kısmına, ilgili kısım yoksa sağ üst köşesine düzenleme tarihi ve düzenleme yeri yazılması gerekmektedir. Bu bilgiler çekin ibraz sürelerini belirlemeye yarayacaktır.

 

Son olarak çeki düzenleyen kişi çekin sağ alt tarafına ad ve soyadını yazdıktan sonra imzasını atmalıdır. Burada önemli olan imzadır. İmzanın bulunması, çekin geçerli sayılması için yeterlidir. Çek tüzel kişi adına düzenleniyorsa bu açıkça belirtilmelidir. Çek yaprağına bunlardan başka bir şey yazılmasına gerek yoktur.

 

Size banka tarafından verilen çek yaprağında çek metninde bulunması gereken çek sözcüğü, banka, şube ve hesap bilgileriniz mevcuttur. Sizde diğer bilgileri doldurmanız istenecektir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...