Jump to content

Volatilite Nasıl Düşürülür?..


Renan

Önerilen Mesajlar

Volatilite Nasıl Düşürülür?

 

Yüksek volatilite değerin çok değiştiği, düşük volatilite ise değerin genellikle sabit kaldığı anlamına gelir. Bu terimler kesin olmadığından, dalgalanmayı kendi algınıza göre "yüksek" veya "düşük" olarak değerlendirmeniz gerekir. Tüm portföy yatırımlarınız için dalgalanma değerlendirmesi yapabilirsiniz. Bazı özel yatırım becerileri kullanarak, portföyünüzün volatilitesini kontrol edebilirsiniz. Sorunuz mu var?

 

Düşük Volatiliteli Fonlar

Paranızın bir kısmını borsa fonları, bir kısmınıda düşük dalgalanma değerleri sunan yatırım fonları için kullanabilirsiniz. Bu fonlar genellikle, 10 yıl ve üzeri borsada olan şirketlerin hisselerine yatırım yapıyor ve dramatik olmasa da istikrarlı bir büyüme sunuyor. Bu şekilde çok kazanana az rastlandığından dalgalanma yoksunluğunun size maliyeti olabilir ancak aklınız rahat olacaktır.

 

Portföy Çeşitlendirme

Portföyünüzdeki dalgalanma oranını paranızı çeşitli yatırımlara dağıtarak azaltmayı deneyebilirsiniz. Yaptığınız yatırımlardan biri oldukça yüksek bir dalgalanmaya sahipse bunu daha düşük volatilitesi olan yatırımlarla dengeleyebilirsiniz. İkisinin arasında da daha orta halli volatilite içeren yatırımları tercih edebilirsiniz. Tüm yatırımlarınızı seçtikten sonra, tüm portföyünüzün değerinin sizin için uygun sınırlarda değişip değişmediğini izleyin.

 

Çeşitli Ticaret Yatırımları

Uzun veya kısa vadede tüm paranızla yatırım yapmanız gerekmez. Portföyünüzün dalgalanma oranını, paranızın bir kısmıyla yavaş ancak güvenli bir büyüme vaad eden uzun süreli yatırımlar yaparken, diğer bir kısmıyla risk alarak azaltabilirsiniz. Örneğin, bu riskler bir anda kazanç sağlayabilecek yeni şirketlerin hisselerini satın almayı içerebilir. Bu tarz yatırımlar şirket ekonomik olarak köklenene kadar yüksek dalgalanmalara şahit olmaktadır. Ancak, gerçekleştirdiğiniz daha istikrarlı yatırımlarla bu volatilite riski size zarar vermeyecektir.

 

Tahvil ve Emlak Karışımı

Tahviller hisselerden daha düşük dalgalanma oranlarına sahip olabilmektedir. Bu özellikle de, devlet-destekli tahvillere yatırım yaptığınızda geçerlidir çünkü bu tahvillerin ödenmeme olasılığı çok azdır. Hatta bazı şirket tahvilleri de istikrarlı olabilmektedir, özellikle de büyük ve uzun bir geçmişi olan kurumlar buna dahildir. Benzer şekilde, gayrimenkul borsa yatırım fonları ve emlak yatırımları altta yatan emlak değerinin sebep olabileceği her hangi bir dalgalanmayı dengelemeye yardımcı olacak gelirler sunabilmektedir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...