Jump to content

Hisse Senedi Nasıl Seçilir?..


Renan

Önerilen Mesajlar

Hisse Senedi Nasıl Seçilir?

 

2015-11-09uyur-227b00477ef77dc7.jpg&w=1140

 

Hisse senedi, şirketlerin ihraç ettiği ve onu alan tarafı şirketin ortaklarından biri yapan bir yatırım aracıdır. Devlet tahvillerine göre daha risklidir, ancak daha fazla getiri sağlar. Hisse senedini alacağınız şirketin kar ya da zarar etme olasılığı vardır. Bu sebeple, hisse senetleri beklentiyi her zaman sağlayamayabilir. Doğru hisseyi seçmenin ve fazla getiri sağlamanın yolu ise, doğru stratejiyi kurmakta.

 

Hisse senedi seçilirken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

 

Öncelikle, hissesini alacağınız şirketin durumunu yakından takip etmelisiniz. Sağlam duruşlu şirketlerin hissesini almak her zaman daha mantıklıdır. Takip etmediğiniz ve hakkında bilgi sahibi olmadığınız şirketlerin hisse senetlerini almaktan kaçınmalısınız. Tabi, risk seven yatırımcılar için bu da bir opsiyon.

 

Satın almayı düşündüğünüz hisselerin, belirli bir zaman diliminde nasıl seyrettiklerini bilmek önemlidir. Artık internetten, ya da bazı gazetelerin ekonomi sayfalarında bu bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Hissenin bu zaman dilimi içerisinde sahip olduğu trendler, kararınızı vermenizde oldukça faydalı olacaktır. Şirketin bilançosu ve bazı diğer finansal göstergeler dikkatlice incelenmeli ve teknik analizler yapılmalıdır. Şirketin karlılığı ve büyüme hızı önemli husulardan bazılarıdır.

 

Buna ek olarak, hisse senedine yapacağınız yatırım, tek bir sektör veya şirketle sınırlı kalmamalı. Bu, sizin için tehlikeli bir durum olacaktır. Yatırımınızı elinizden geldiği kadar farklı sektör ve şirketlere dağıtmalı ve böylece riskten kaçınmalısınız. Çünkü, eğer bir sektör ya da şirkette problem olursa, tüm yatırımınız sıkıntıya girebilir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...