Jump to content

Körling Nasıl Yapılır?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Olimpik bir oyun olan körling buzdan bir pist üzerinde oynanır. Basit olarak oyunda granitten yapılmış bir taşı buz üzerindeki hedeflere doğru göndermek temel amaç olarak kabul edilir. Ev adı verilen bu hedefler buz üzerinde bulunur ve taşın önü oyuncular tarafından süpürülerek taşın yönlenmesi ve hızlanması ayarlanır. Ortaçağ İskoçya'sında günümüze kadar gelen körling oyunu 1998 yılından beri olimpik olarak oynanır.

 

 

Körlingin oynandığı buz pisti 42x4.3 metre uzunluğundadır. Pistin sonunda 3.66 metre çapında ev adı verilen bir hedef bulunur ve oyun hattı evden 6.4 metre ileride bulunur. Oyuncular ise oyun hattından özel olarak granitten hazırlanmış taşı buz üzerinde kaydırarak evin merkezine en yakın olacak şekilde atmaya çalışırlar. Oldukça stratejik hamlelerin yapıldığı körlingde diğer takım oyuncuları ise gerekli hızlandırmaları ve yönlendirmeleri yapmak için taşın önünü fırçalar yardımıyla süpürürler. Körling aynı zamanda buz üstü satrancı olarak da bilinir.

 

 

Bu oyun ilk olarak İskoçya'da ortaya çıkmış ve daha sonra 1565 yılında Belçika'da oynandığı resmi olarak kabul edilmiştir. Daha sonraları ticari etkileşimler yoluyla tüm dünyaya yayılan körling iyi bir gelişim göstererek 1924 yılında Kış Olimpiyatları'nda yerini almıştır. Kısa zamanda tanınan körling tüm dünyada oynanmaya başlamıştır. 1998 yılından beri her olimpiyatta yerini alır ve Türkiye dahil olmak üzere bütün ülkelerde yaygın olarak oynanır.

 

 

Körling Ekipmanları Nelerdir?

 

 

Körling için ekipmanlar fazla olmamasına rağmen oldukça önemlidir. Oyunlar sırasında oyuncuların ayaklarının kaymaması için tabanları özel kaplama ayakkabılar kullanılır ve her oyuncunun kullanması zorunludur. Bu ayakkabıların tek tabanı kaydırıcı özellikteyken diğerinin tabanı ise tutuculuğun artmasını sağlayan kauçuk malzeme ile kaplıdır.

 

 

Diğer bir ekipman olan fırça ise oyunun en kritik ekipmanları arasında yer alır. Oyuncu tarafından atılan taşın önü fırçalar ile süpürülerek buz üzerindeki sürtünme kuvveti arttırılır ya da azaltılır. Taşın hedefe en yakın şekilde gitmesi sağlanır.

 

 

Oyunun diğer bir ekipmanı ise taştır. Bu taş granit benzeri malzemelerde özel olarak yapılmış olup sadece körling oyunu için kullanılır. Taşın net ağırlığı 19.96 kilogram olup üzerinde tutmaya yarayan bir sap bulunur.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Soru: Niyet ve Dilek Defteri Nasıl Yazılır?

   Merhaba, niyetlerimizi ve dileklerimizi yazacağımız defter nasıl olmalı, ne tür cümleler yazılmalı, her gün bunu tekrar etmelimiyiz vs vs .. bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi !!   Bu konulara yeni merak sarmış biri olarak bunun tüm inceliklerini öğrenmek adına destek almak istiyorum 😊

   , Yer: Sorular

  • Annem kilisede mum yaktı negatif etkisini yaşadık nasıl bozabiliriz

   Bundan yıllar önce küçük bir şehirde yaşıyorduk, mutsuz değildik, iyi kötü yaşayıp gidiyorduk. Annem İstanbul'a gelmeyi çok istiyordu, orada evimiz de vardı, babamı da ikna etmişti ama tayinini Istanbul'a çıkaramıyordu. Birinin tavsiyesiyle adaların birinde bir kilisede mum yakıp İstanbul'a gelmeyi dilemiş. O kilisede mum yakıp dua eden herkesin dileğinin gerçek olduğunu duymuş. İstanbul'a geldik. Ama İstanbul'da hayatımız çok kötü gitti. Etrafımızdaki herkes okul hayatında iş hayatında normal y

   , Yer: Gizli İlim Uygulamaları

  • Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir?..

   Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir? İstiridye mantarı nedir? Bilimsel ismi “Pleurotus ostreatus” olan ve kavak mantarı olarak da bilinen bu lezzetli mantar türü, ilk olarak Almanya’da I. Dünya Savaşı sırasında geçim sağlamak amacıyla ekildi. O tarihten itibaren istiridye mantarına gösterilen ilgi artmış, lezzeti ve görüntüsüyle dünya çapında ticari bir besin olarak kendisini kabul ettirdi. Japon, Kore ve Çin mutfaklarında hatırı sayılır bir

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

  • Ellibir Nasıl Bir Oyundur?

   Pek çok iskambil kağıdı oyununda şans ya da hafıza faktörü öne çıkarken, bu iki etmeni tek oyunda ellibir oyunu buluşturur. Kartların takip edilmesi ile oyun daha da zevkli ve eğlenceli hale gelecek, en iyi kart takibi yapan oyuncu ise oyunda başarı elde edecektir. Oyunun amacı ise eldeki kartların belli bir düzen dahilinde dizilmesi sonucunda yapılan hesapta 51 barajının aşılmasının sağlanmasıdır. Bu baraj oyuna ve oyunculara göre değişkenlik gösterebilir.     Ellibir Nasıl Oynanır?     E

   , Yer: Genel Kültür

×
×
 • Yeni Oluştur...