Jump to content

Yüksek Atlama Nasıl Yapılır?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Koşarak hız kazandıktan sonra iki sabit direk üzerine konulmuş hareketli bir çıtanın üzerinden atlayarak yapılan yüksek atlama olimpik bir spor dalıdır. Atletizmin bir branşıdır. Yüksek atlama erkeklerde ilk kez düzenlenen 1896 yaz olimpiyatlarından, kadınlarda ise 1928 olimpiyatlarından itibaren sürekli olarak olimpiyat spor dalları arasındadır. Bu spordaki amaç vücudun tümünün çıtanın üzerinden aşırılması, bu esnada çıtanın düşürülmemesidir.

 

 

Yüksek atlamada mesafe çıtanın yerden yüksekliği ile belirlenir. Atlama alanı koşmaya başlama noktası, yarım daire şeklinde hız kazanma sahası ve atlama noktasından oluşur. Hız kazanma sahası 15 metreden daha kısa olamaz. İki sabit direk ve aralarında yatay olarak konulmuş bulunan çıta atlama noktasını oluşturur. Çıta, sporcunun dokunması halinde kolayca düşebilecek şekilde ve direklerden bağımsız olarak yatay durumda bulunur. Atlama noktasında çıtanın arkasında yere düşme noktasında düşüşü yavaşlatmak için yumuşak süngerle dolu düşme minderi bulunur. Düşme minderi 4x5 m ebatlarındadır. Yere düşerken sporcunun zarar görmesini engeller.

 

 

Yüksek atlama sporunda koşma esnasında kaymayı engellemek, sporcuya hız kazandırmak ve düşme esnasında topukları korumak amacıyla altı plastik veya lastik çivili ayakkabı kullanılır.

 

 

Sporcu başlama noktasından itibaren uzun adımlarla koşamaya başlar. Adımlarını çıtaya en yakın yerde sıçrama yapabilecek şekilde ayarlamalıdır. Giderek hızlanan sporcu sıçrama noktasında tek ayak üzerinde sıçrama yapar. Sporcu çıta yüksekliğine ulaşınca vücudunu ekseni etrafında döndürürken başını göğüs hizasına çeker. Önce kollar, sonra baş, sırt, kalça ve bacakların dönüşüyle atlama tamamlanır. Yüksek atlama sporunda, atlayış tek ayak üzerinde yapılmalıdır.

 

 

Yüksek atlama yarışmasında sporcu ilk atlama yüksekliğini kendi belirler. Daha sonra 2 cm aralıklarla çıta yükseltilir. Her sporcu 3 deneme hakkında sahiptir. Alt sınırın yukarısında olmak kaydıyla herhangi bir yükseklik atlamadan geçilebilir. Başarılı olduğu sürece sporcular istedikleri kadar yüksekliğe çıkma hakkına sahiptir. Herhangi bir yükseklik sınırlaması bulunmaz.

 

 

Yarışmacılar birbirini izleyen üç başarısız atlama denemesi yaptıklarında, atlama sırasında iki ayağının üzerinde sıçradıklarında, çıtayı aşmadan yere düşmelerinde veya atlama anında çıtaya çarparak düşürmeleri durumunda başarısız sayılır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Soru: Niyet ve Dilek Defteri Nasıl Yazılır?

   Merhaba, niyetlerimizi ve dileklerimizi yazacağımız defter nasıl olmalı, ne tür cümleler yazılmalı, her gün bunu tekrar etmelimiyiz vs vs .. bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi !!   Bu konulara yeni merak sarmış biri olarak bunun tüm inceliklerini öğrenmek adına destek almak istiyorum 😊

   , Yer: Sorular

  • Annem kilisede mum yaktı negatif etkisini yaşadık nasıl bozabiliriz

   Bundan yıllar önce küçük bir şehirde yaşıyorduk, mutsuz değildik, iyi kötü yaşayıp gidiyorduk. Annem İstanbul'a gelmeyi çok istiyordu, orada evimiz de vardı, babamı da ikna etmişti ama tayinini Istanbul'a çıkaramıyordu. Birinin tavsiyesiyle adaların birinde bir kilisede mum yakıp İstanbul'a gelmeyi dilemiş. O kilisede mum yakıp dua eden herkesin dileğinin gerçek olduğunu duymuş. İstanbul'a geldik. Ama İstanbul'da hayatımız çok kötü gitti. Etrafımızdaki herkes okul hayatında iş hayatında normal y

   , Yer: Gizli İlim Uygulamaları

  • Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir?..

   Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir? İstiridye mantarı nedir? Bilimsel ismi “Pleurotus ostreatus” olan ve kavak mantarı olarak da bilinen bu lezzetli mantar türü, ilk olarak Almanya’da I. Dünya Savaşı sırasında geçim sağlamak amacıyla ekildi. O tarihten itibaren istiridye mantarına gösterilen ilgi artmış, lezzeti ve görüntüsüyle dünya çapında ticari bir besin olarak kendisini kabul ettirdi. Japon, Kore ve Çin mutfaklarında hatırı sayılır bir

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

  • Ellibir Nasıl Bir Oyundur?

   Pek çok iskambil kağıdı oyununda şans ya da hafıza faktörü öne çıkarken, bu iki etmeni tek oyunda ellibir oyunu buluşturur. Kartların takip edilmesi ile oyun daha da zevkli ve eğlenceli hale gelecek, en iyi kart takibi yapan oyuncu ise oyunda başarı elde edecektir. Oyunun amacı ise eldeki kartların belli bir düzen dahilinde dizilmesi sonucunda yapılan hesapta 51 barajının aşılmasının sağlanmasıdır. Bu baraj oyuna ve oyunculara göre değişkenlik gösterebilir.     Ellibir Nasıl Oynanır?     E

   , Yer: Genel Kültür

×
×
 • Yeni Oluştur...