Jump to content

Akordeon Bakımı Nasıl Yapılır?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Farklı tınısıyla tango, çigan ve Kafkas müziğinin vazgeçilmez enstrümanı akordeon, içeri alınan havanın kamışları titreştirmesi sonucu ses oluşturmasına dayanan bir müzik aletidir. Akordeon, kamışlar dışında bulunan körük, tuş takımı ve bas sistemi ile karmaşık bir yapıya sahip olsa da bakımı düşünüldüğü kadar zor değildir. Akordeonun sağlıklı bir ses vermesi açısından önemli olan bakımı akordeonun bozulmaması açısından da dikkat gerektirir. Aksi durumda akordeon onarımı yüksek bir maliyete sebep olabilir.

 

 

Akordeonu Olumsuz Etkileyen Unsurlardan

 

 

Aşırı sıcaklık ve soğukluk: Akordeon içerisindeki kamışlarda yapıştırıcı madde olarak balmumu kullanılması sebebiyle aşırı sıcaklar balmumunun erimesine ve sesi oluşturan kamışların zarar görmesine sebep olabilir. Aşırı soğuklarda ise kamışlarda ve kamış plakalarında iç yoğunlaşma yaşanabilir. Bu durum kamışlar üzerindeki paslanmanın temel nedenidir. Ani bir hava değişimi nemli kamışların kurumasına neden oduğu için akordeon soğuk havadan birden bire sıcak havaya geçirilmemelidir.

 

 

Yüksek nem oranı: Aşırı nem kamışların pas tutmasına neden olur. Ayrıca akordeon parçalarını eğebilir ve akordeonun ağaçtan yapılmış gövdesine zarar verir.

 

 

Yatay konumlandırma: Akordeon yatay konumda saklandığı zaman ağırlığı sebebiyle iç bileşenlerinde sarkmaya neden olur. Aynı şekilde körükte de sık sık sarkmalar meydana gelir. Ayrıca yatay konumlandırılma iç vanalarında eğriliğine sebep olarak kamışların hava yollarının tıkanmasına ve enstrümandan ses gelmemesine yol açar.

 

 

Tuzlu hava: Genellikle deniz kıyısına yakın yerlerde, sahil kıyılarındaki hava, akordeonun metal sazlıklarında, düğmelerinde ve diğer bileşenlerinde tuzun aşındırıcı etkisi sebebiyle pas ve bozulmalara sebep olabilir. Mümkün olduğu kadar akordeonun sahil ortamlarında kullanımından kaçınmak gerekir.

 

 

Omuz askılarının körüğe sürtünmesi: Akordeon uygun açıyla tutulmadığı takdirde omuz askılarının körüğe sürtünmesi söz konusudur. Bu duruma engel olmak için askılar bükülmemeli ve enstrüman çalınırken doğru bir açıyla tutulmalıdır. Ayrıca sürtünmeyi engellemek amaçlı yumuşak bir arkalık alınabilir.

 

 

Düşme tehlikesi ve diğer etkiler: Akordeon hassas yapısı sebebiyle çok kolay zarar görebilecek bir enstrümandır. Özellikle düşmeler ve sert çarpmalar karşısında dikkatli olunmalıdır. Bu tehlikelere karşı akordeon çalarken düzgün ve özenli bir şekilde tutulmalıdır. Ayrıca omuz askıları sürekli olarak kontrol edilmeli, bozuk omuz askılarını kullanmaktan kaçınılmalıdır. Enstrümanı korumak amaçlı mutlaka taşıma çantası kullanılmalıdır.

 

 

Havasız ortam: Uzun süre çalınmayan akordeon çeşitli sorunlara sebep olabilir. Sağlıklı ses verebilecek bir akordeonun belli dönemlerde kamışlarının hava akımına maruz kalması gerekir. Aksi durumda enstrüman üzerinde biriken toz, kamışlara tutunarak zarar verebilir. Bu sebeple haftada en az bir kez akordeon çıkarılarak körük aracılığıyla içerisine hava gönderilmelidir.

 

 

Aşırı basınç: Enstrümanı çalarken körüğü çok fazla çekmek ya da kuvvetle sıkmak kamışlara zarar verebilir. Akordeonda gerekli olan basınç miktarından fazlasını kullanmaktan sakınılmalıdır.

 

 

Akordeon Temizliği

 

 

Akordeon tuşları pamuk bir bez ya da güderi ile temizlenmelidir.

Körüklerin temizliği delinme tehlikesine karşı hafif dokunuşlarla bir fırça yardımı ile yapılmalıdır.

Akordeon gövdesini temizlemek için sabunlu bir bez yeterlidir. Mobilya cilası ya da sprey temizleyicilerden kullanmak enstrüman açısından tehlikelidir.

Kayışların kırılmasını engellemek için düzenli olarak deri kremi kullanılmalı ve kamışlar nemliyse kurutulmalıdır.

Akordeon bakım isteyen, aksi durumda kullanım ömrü kısalan hassas bir müzik aletidir. Temiz kullanımlarda bile akordeonun her beş yılda kontrolleri ve bakımı yapılmalıdır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...