Jump to content

Akustik Gitar Bakımı Nasıl Yapılır?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Kendisine has bir ses tonu olan akustik gitarlar gündelik yaşamda sık tercih edilen bir enstrümandır. Her enstrümanda olduğu gibi akustik gitarın da zaman zaman bakımdan geçmesi gerekir.

 

 

Sık kullanılan bir gitarın çalındığı ortamdaki hava önemlidir. Özellikle aynı ortamda sıklıkla kullanılacak ise muhafaza edilen odanın sıcaklığının sabit tutulması gerekir. Gitarın nem ve rutubetten korunmasına dikkat edilmelidir.

 

 

Çelik sarımlı teller rutubette çabuk paslanırlar. Eğer oda sıcaklığında sürekli olarak muhafaza edilecekse kılıfa gerek yoktur. Ancak sık değil de nadiren kullanılacak bir gitarın herhangi bir darbeye karşı veya temiz tutulması açısından kılıfında tutulması gerekir. Diğer entrümanlarda olduğu gibi akustik gitarda da doğru akor bir gitarın ses tutarlılığıdır. Yanlış akort edilmiş bir gitarın tonu hem istenildiği gibi olmaz hem de başka enstrümanlarla uyumunu kaybeder. Bu nedenle gitarın akorunun sıklıkla kontrol edilmesi gerekir.

 

 

Hava değişikliği ya da zamana bağlı olarak gevşeyecek olan teller gitarın akorunda bozulmalara neden olabilir. Gitarı akor etmesini öğrenmek bu bakımdan iyi bir seçenektir. Akor yapmayı gitar satan bir dükkandan öğrenebilir ya da uygun fiyatlı elektronik cihazlar alarak gitarınızı kolaylıkla akor yapabilirsiniz. Başlarda oldukça kafa karıştıran bir işlem gibi gözükse de ses duyarlılığınız arttıkça ve gitarın tonlarına aşina oldukça akor yapmak kolay bir hale gelecektir.

 

 

Kılıfında korunan gitarı ara sıra yumuşak bir bezle silmek gerekir. Gövde ve sap kısımlarının tozları alınmalıdır. Tellerin paslanma tehlikesi en büyük problem olduğundan terli ellerle çalındıktan sonra gitarın telleri mutlaka kuru bir bezle silinmelidir. Hiçbir zaman gitarın su ile temasına izin verilmemelidir.

 

 

Uzun zaman kullanılan bir akustik gitarın verniği ve boyası çıkabilir. Vernik veya boya işlerinden anlamayanlar bunu uzman birisine kolaylıkla yaptırabilirler. Çarpmalara veya düşürmelere karşı dikkatli olunmalıdır. Çarpma neticesinde de gitarın boyalarının döküleceği unutulmamalıdır. Akustik gitarın gövde temizliğini elektrik süpürgesi ile de yapmak mümkündür. İç kısımlarını elektrik süpürgesi ile alarak tozlardan kurtulmak gayet kolaydır. Arada bir yapılacak bu rutin ile akustik gitar yıpranmalardan korunabilir ve daha hijyenik bir şekilde muhafaza edilebilir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...