Jump to content

Venedik Nasıl Bir Şehirdir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

İtalya’nın kuzeydoğusunda yer alan Venedik, kanallar tarafından ayrılmış ve köprü ile bağlantılı 118 küçük adadan oluşmuş bir kenttir. Bataklık Venedik Lagünü üzerinde, Po ve Piave nehirleri arasında yer alan Venedik, Veneto Bölgesi’nin başkentidir. 1987 yılından bu yana Venedik ve lagünün dünya mirası sit alanı belirlenen kentte dar sokakları ve kanalları sebebiyle otomobil kullanımını yasaktır.

 

 

Yaklaşık olarak Mart ayı 2015 verilerine göre 265 bin nüfusa sahip kentin %10’una yakınını diğer ülkelerden gelen gruplar oluşturur. Bu ülkeler arasında Bangladeş 4740 kişi ile ilk sırada yer alırken Moldovya, Romanya, Ukrayna, Çin, Arnavutluk, Makedonya ile Filipinler nüfusu oluşturan diğer ülkelerdir.

 

 

Akdeniz ikliminin geçiş özelliklerini taşıyan kentte, yağışlar genellikle ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde görülür. Nadir olarak kar yağışı görülmekle birlikte kışın ortalama sıcaklık 1, yazın 28 derecedir.

 

 

Sanatsal ve mimari bir hazine olarak kabul edilen kent, tarihte büyük bir ticaret merkezi ve Haçlı Seferlerinin donanmasında da büyük pay sahibi olduğu güçlü donanması ile hatırlanır. Özellikle Ortaçağdan Rönesans’a kadar uzanan dönemde, kentin önde gelen aileler görkemli saraylar inşa ederek, yetenekli sanatçıların çalışmalarını desteklemiştir.

 

 

İtalya’da Roma ve Milano’dan sonra turist çeken üçüncü kent olan Venedik, kanallar boyunca yürüyerek görülebilecek bir şehirdir. Kent, San Marco, San Polo, Guidecca dahil Santa Croce, Santa Croce, San Giorgio Maggiore ve Madonna olmak üzere 6 bölgeye ayrılmıştır. Şehirde çalışan gondolların önünde yer alan ve doge şapkalarına benzerliğiyle anılan büyük metal parça ileriyi temsil 6 çubuk ile bu 6 bölgeyi temsil eder. Geriye doğru temsil edilen tek çubuk ise Giudecca Lagünü’dür.

 

 

Bütünüyle UNESCO’nun dünya mirasları arasında yer alan Venedik ve lagün, köprüleri ve kanalları başta olmak üzere, sarayları, kiliseleri ve adaları ile farklı bir turistik dokuya sahiptir. Kent Campo San Marco ve Campo San Polo Meydanları’nın yanında Doge Sarayı, Basilica di San Marco kilisesi ve Rialto Köprüsü ile ünlüdür. Ayrıca San Marco Meydanı’nda yer alan San Marco Bazilikası, Doğu kültürünün ve Bizans mimarisinin izlerini taşıyan Palazzo Ducale, sık sık kültürel etkinliklerin yer aldığı Palazzo Franchetti Sarayı, tarihte büyük gemilerin inşa edildiği L’Arsenale di Venezia tarihi dokunun diğer ünlü yapıları arasında sayılır.

 

 

Sadece mimari alanda değil sanat ve kültür alanında da tarihte önemli bir yere sahip olan Venedik, özellikle bir opera kenti olarak ünlü besteci ve keman Vivaldi’nin doğum yeridir. Ayrıca 1637 yılında açılan Teatro San Moise Tiyatrosu ile melodramda Roma kentinin rakibi olan Venedik’in edebiyat alanında en iyi bilinen ismi Marco Polo’dur.

 

 

Şehrin tüm ekonomik yapısı turizm üzerine kurulu olması sebebiyle daha çok halk küçük el sanatları, hediyelik eşya dükkanları, turizme yönelik ulaşım gibi diğer faaliyetlerden gelir sağlamaktadır. Bunun dışında tarım, balıkçılık işletmeleri, cam el sanatları ile geleneksel yöntemler ile orijinal Venedik gemilerinin inşasını ve onarımını yapan tersaneler ekonomik alanda faaliyet gösteren diğer sektörlerdir. Ayrıca Venedik Belediyesi’nin bir şehri olan Porto Via petrokimya alanında bir sanayi kenti olarak yer almaktadır.

 

 

Tüm bunların yanında kentte her yıl Paskalya'dan kırk gün önce düzenlenen ve maskeleri ile ünlü Venedik Karnavalı ile dünyanın en eski ve önemli film festivalleri arasında yer alan Venedik Film Festivali hem sanatsal bir faaliyet hem de turistik bir değer olarak önemlidir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...