Jump to content

Pastel Pembe Psikolojiyi Nasıl Etkiler?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İnsanlar farkında olsun ya da olmasın renklerin psikoloji üzerinde bir etki yarattığı gerçektir. Bazı renkler insanı sakinleştirip neşelendirebilirken bazı renkler insanı heyecanlandırabilir ya da içe kapanmasına neden olabilir.

 

 

Psikolojik etkilerine göre renkler; sıcak renkler ve soğuk renkler olmak üzere ikiye ayrılmışlardır. Sıcak renkler, insan zihnini uyararak harekete geçme duygusunu ortaya çıkarırlar. Heyecan, neşe, enerjik olma durumu sıcak renklerin etkilerinden bazılarıdır. Soğuk renkler ise insan üzerinde yatıştırıcı ve dinlendirici bir etki oluştururlar. Güven, huzur, sorumluluk, çalışkanlık duyguları soğuk renklerin meydana getirdiği etkilerden bazılarıdır.

 

 

Pastel pembe sıcak renklerdendir. Fakat sıcak renklerden olmasına karşın insanlar üzerinde hareket geçme duygusu oluşturmaktan daha çok sakinlik ve dinginlik hissi uyandırır. Bir hapishanede uygulanan deneyde kapı ve pencere demirleri pembe renge boyandıktan sonra mahkumların agresif davranışlarının azaldığı gözlemlenmiştir.

 

 

Bu renk aynı zamanda insanlar üzerinde neşe ve mutluluk oluşturan bir etkiye sahiptir. Neşe ve mutluluk etkisinin yanı sıra aşk ve hayalin de rengi olduğu bilinir. Bu özellikleri nedeniyle pembe rengi daha çok kadınlar tarafından tercih edilir. Aynı zamanda pastel pembe renk sevimlilik ve saflık duygusu da uyandırır. Bu sebeple kız çocukları bu renklerle giydirilir ve odaları bu renkle boyanır.

 

 

İnsanlar üzerinde olumlu duygu ve düşünceler oluşmasını sağlayan pastel pembe çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde de destekleyici olarak kullanılır. Çünkü rengin rahatlatıcı etkisi vardır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...