Jump to content

Mor Psikolojiyi Nasıl Etkiler?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Asaleti simgeleyen renklerden biri olan mor, lüks ve zenginliği çağrıştırdığı için önemli davetlerde mor aksesuarları, mor renkli masa örtülerini görmek mümkündür.

 

 

Hayal gücünü genişletmede başarılı bir renk olan morun koyu tonlarına nazaran açık tonları daha rahatlatıcıdır. Şevk ve ilham veren mor rengi, aynı zamanda konsantrasyonu artırarak çok daha başarılı iş sonuçları oluşturmakta etkilidir.

 

 

Mor rengi seven kişilerin ortak özellikleri dikkate alındığında, bu kişilerin genelde ağırbaşlı oldukları ve ruhsal açıdan doygun, ruhsal dünyasının ise gelişkin olduğu görülebilir. Bu tarz kişiler mor rengi baskın özelliği olan asaleti de ruhlarında taşırlar. Aynı zamanda ruhsal yönleri gelişkin olan bu kişiler, sanatsal alanlarda daha başarılıdır.

 

 

Mor rengin açık tonları güven duygusunu kamçılar ve ilham vericidir. Ancak renk tonları koyulaştıkça asalet duygusunu arttırır. Ancak bazı kişilerin karakterlerinde bu asalet duygusu küstahlık gibi olumsuz etkilere kadar gidebilir ve depresyon riskini de tetikleyebilir. Bu özelliği nedeni ile depresyon riski taşıyan ya da fazla melankolik kişilerin yaşadığı alanlarda mor renk kullanılmaması önerilmez.

 

 

Mor renk sağlık açısından hormon ve salgı bezleri üzerinde de etkileri olan bir renktir. Hatta bu özelliği sayesinde menenjit gibi beyin hastalıklarında tedaviyi olumlu yönde etkilediği görülmüştür.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...