Jump to content

Toz Mavi Psikolojiyi Nasıl Etkiler?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Doğayı hatırlatan, en çok dikkat çeken renklerin başında gelen mavi renk, her daim aranılan tonlardan biri olarak karşımıza çıkar. Rengin tonlarına göre değişkenlik gösteren simgeleştikleri duygular arasında sadakat, güven, bunun yanı sıra üzüntü ve depresyon vardır.

 

 

Mavi tonları kararlılığı da simgelediği için iş hayatı açısından olumlu yanları bulunur. İş görüşmelerinde özellikle mavi tonlarını tercih etmek işe kendini kabul ettirebilme konusunda yardımcı olabilir. Aynı zamanda çok beğenilen ve sakinlik katan bir renk olmasına karşın, mavi renk gıdalar üzerinde çok olumlu etki yaratmaz. Genelde iştah kapatıcı olduğundan kilo almak isteyenlerin mavi renkleri mutfakta çok kullanmaması, kilo vermek isteyenlerin ise mavi rengi daha yoğun kullanması uygundur.

 

 

Mavinin koyu tonuna nazaran toz mavi denilen açık tonları çok daha pozitif bir renk olarak ortaya çıkar. Toz mavi ile boyanmış mekanlarda sakinlik, dinginlik ve verimlilik artar. Çalışma performansını arttırdığından dolayı, hem öğrencilerin hem de iş hayatındakilerin çalıştıkları odaları toz mavi renk yapmaları önerilir.

 

 

Dünyadaki kalemlerin çoğunluğunun mavi renkli yapılıyor olmasının önemli sebeplerinden biri mavi kalemle yazılan ya da yazıların altı çizilen bilgilerin daha çok akılda kalmasıdır. Koyu mavi renk tonuna karşın teskin edici bir yapı taşıyan toz maviyi sevenler genel özellikleri bakımından kategorize edilecek olursa; fedakar, sabırlı, hoşgörülü, toleranslı, sevgiyi arayan, dost canlısı ve kendileriyle barışık kişiler olarak nitelendirilebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...